Wham Bam – kolejna elastyczna podkładka adhezyjna

Kategoria: Podstawy druku 3D 11 kw. 2019

Pomimo dostępnej na rynku całej masy wszelkiego rodzaju środków adhezyjnych, w tym wielu odmian tradycyjnych podkładek, ich liczba nadal rośnie, a niezrażeni producenci próbują przekonywać nas do swojej oferty. Czy poza nietypową nazwą Wham Bam jest w stanie zaoferować nam coś nowego?

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, jak ważna jest pierwsza warstwa dla całego drukowanego w 3D modelu. Od jej prawidłowego ułożenia zależy powodzenie całego procesu jego budowania. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest, aby pierwsza warstwa idealnie przylegała do płaszczyzny platformy roboczej i trzymała się jej możliwie jak najmocniej, ale też nie tak mocno, aby uszkodzić model podczas jego zdejmowania. W tym właśnie celu opracowano liczne środki adhezyjne, które od lat wykorzystujemy w pracy z drukarkami 3D.

Pośród najpopularniejszych (kiedyś) sposobów przyklejania modeli do stołu drukarki 3D wyróżnić możemy tak zwany sok ABS, taśmę kaptonową, niebieską taśmę malarską, lakier do włosów, klej w sztyfcie zawierający w swoim składzie PVP, ocet oraz wiele innych „dziwnych” substancji. Co ciekawe oglądając film promocyjny Wham Bam można wysnuć wnioski, że twórcy podkładki myślą, że wszyscy nadal korzystają z takich rozwiązań.

Pomysł na podkładkę Wham Bam bazuje na popularnym ostatnio rozwiązaniu, które składa się z magnetycznej podstawy oraz arkusza elastycznej blachy. Podstawę przyklejamy do stołu naszej drukarki 3D przy pomocy znajdującej się na niej taśmy 3M, a następnie umieszczamy na niej giętką płytkę ze stali.

W momencie kiedy nasz wydruk dobiega końca, odczepiamy elastyczną podkładkę, a następnie wyginamy ją tak, aby wydruk odkleił się od niej. Oczywiście sama blacha nie jest powierzchnią wystarczającą do utrzymania na sobie wydruków, dlatego też nakleja się na nią jakąś podkładkę adhezyjną, którą bardzo często jest PEI. Tutaj właśnie pojawia się różnica pomiędzy Wham Bam, a podobnymi rozwiązaniami, ponieważ jej twórcy stosują powłokę wykonaną z PEX.

PEX charakteryzuje się tym, że można go stosować na stołach rozgrzewających się do wyższej niż klasyczne 100oC temperatury (130oC). Według twórców PEI nadaje się dobrze dla druku 3D z PLA oraz ABS, ale trzyma zbyt mocno w przypadku korzystania z PETG lub ASA, co często doprowadza do uszkadzania tej powierzchni. PEX ma zapobiegać takim problemom i można go używać z tworzywami takimi jak PLA, ABS, TPU, TPE, PETG.

Wham Bam dostępny jest w sześciu rozmiarach w cenie od 33 $ (dla podkładki 165 x 165 mm) do 209 $ ( dla podkładki 510 x 510 mm).

Źródło: www.fabbaloo.comwww.whambam3d.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments