A1 – minimalistyczna drukarka 3D ze Szwecji

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 03 maj 2019

Przeglądając aktualne zbiórki na Kickstarterze natrafić możemy na całkiem ciekawą drukarkę 3D, która przykuwa uwagę swoim minimalistycznym i schludnym wyglądem. Wszystko staje się jednak oczywiste, kiedy uświadamiamy sobie, że A1 wyprodukowana została w Szwecji, czyli w kraju, w którym wszystko jest poukładane i proste w budowie.

Na pierwszy rzut oka A1 przypomina nieco akwarium lub pojemnik do próżniowego przechowywania żywności. Jej budowa jest więc „pudełkowa” i w dużym stopniu przejrzysta. Pozwala to na łatwiejsze śledzenie tego, co dzieje się we wnętrzu drukarki 3D, a doskonałą widoczność mamy niemal z każdej jej strony.

Warto też nadmienić, że jej krystalicznie przejrzysta obudowa, która wykonana jest z plexiglasu współdziała razem z filtrem HEPA, umożliwiając zarówno kontrolowanie warunków wewnątrz komory, jak również dbanie o czystość powietrza na zewnątrz.

Elementy konstrukcyjne omawianej drukarki 3D wycinane są laserowo (co ma zapewnić ich wysoką jakość oraz precyzję), a następnie malowane proszkowo. Cała elektronika oraz silniki krokowe umieszczone są w specjalnie zaprojektowanej tylnej części, która zapewnia idealną cyrkulację powietrza, a co za tym idzie zwiększa żywotność tych elementów.

Twórcy projektu utrzymują, że ich drukarka 3D może drukować z prędkością dochodzącą do 90 mm/s oraz przyspieszeniem rzędu 6000 mm/s2, co ma być odpowiednio dwukrotnie oraz czterokrotnie większymi wartościami niż w przypadku popularnych na rynku drukarek 3D. Wartości te uzyskano dzięki zastosowaniu lekkiej i sztywnej konstrukcji całego urządzenia oraz samego ekstrudera.

Aby sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu na tworzywo podczas szybkiego druku 3D, ekstruder wyposażono w dwie śruby radełkowane oraz przycisk szybkiej zmiany filamentu. W A1 znajdziemy również bardzo ciekawy system błyskawicznej wymiany głowicy, a w przyszłości ma pojawić się również dodatkowa opcja montażu dwóch oddzielnych głowic drukujących.

Specyfikacja:

 • wymiary drukarki: 320 x 280 x 340 mm,
 • obszar roboczy: 240 x 180 x 240 mm,
 • prędkość druku: 90 mm / s,
 • średnica dyszy: 0.25, 0.4, 0.8 mm,
 • rozdzielczość XYZ: 12.5, 12.5, 2.5 mikrona,
 • maksymalna temperatura głowicy: 275°C,
 • maksymalna temperatura platformy roboczej: 60°C,
 • wyświetlacz: dotykowy 4,3 cala,
 • połączenie: USB i Wi-Fi,
 • waga: 8 kg,
 • zasilanie: 230 V.

Do końca kampanii pozostało jeszcze dwadzieścia dziewięć dni, a na koncie jej twórców znajduje się obecnie około 9000 $ z zakładanych 26000 $. Najtańszą ceną zakupu drukarki 3D A1 jest w tej chwili 786 $.

Źródło: www.kickstarter.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments