Bondtech prezentuje ekstruder bezpośredni do Creality CR-10S

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D Warsztat 11 maj 2019

Jedna z najpopularniejszych niskobudżetowych drukarek 3D, Creality CR-10S doczekała się właśnie bardzo ciekawej aktualizacji, której autorem jest szwedzki producent akcesoriów, firma Bondtech. Nowy ekstruder różni się znacznie od montowanego fabrycznie i zmienia w dość istotny sposób funkcjonalność tego urządzenia.

Bondtech to szwedzka marka, o której pojawia się coraz więcej doniesień medialnych. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim technologii podwójnego podawania filamentu, która wykorzystywana jest w oferowanych przez nią ekstruderach, a które coraz częściej zastępują klasyczne napędy.

Większość niskobudżetowych drukarek 3D typu FDM działała lub nadal działa w oparciu o ekstrudery, w których za podawanie filamentu do głowicy odpowiada śruba radełkowana oraz łożysko dociskowe. Układ ten działa całkiem nieźle, ale często potrafi być zawodny, a w przypadku napotkania większego oporu filament potrafi być ścierany po jednej z jego stron. W rozwiązaniu Bondtech za podawanie filamentu odpowiadają dwa umieszczone po przeciwległej stronie koła zębate, które zapewniają pewny i silny chwyt tworzywa, podawanego do głowicy drukującej.

Koncepcja Bondtech jest na tyle efektywna, że ich rozwiązanie stosowane jest w wielu różnych drukarkach 3D, a sama firma wypuściła własne wersje ekstruderów do takich urządzeń jak BCN3D Sigma, Ultimaker, MakerBot, Raise3D, TEVO, Prusa, Wanhao, czy też Flashforge. Najnowszy model z tej linii przeznaczony jest właśnie do Creality CR-10S.

Najbardziej istotną informacją odnośnie Creality CR-10S jest fakt, że urządzenie to fabrycznie wyposażone zostało w ekstruder typu Bowden, w związku z czym aktualizacja od Bondtech ma również charakter rozbudowujący jej możliwości. Jak wiemy Ekstrudery Bowden mają swoje ograniczenia, które wynikają z faktu, że podajnik filamentu jest znacznie oddalony od wlotu do głowicy, co praktycznie uniemożliwia druk 3D z tworzyw elastycznych. Teraz funkcjonalność taka będzie w pełni dostępna. Dodatkową zaletą tego zestawu jest zastosowanie w nim popularnej głowicy E3D-Online v6.

Cały zestaw montażowy wyceniony został na 325 $, co stanowi około połowę wartości drukarki 3D Creality CR-10S. Dla wielu użytkowników kwota ta może być nie do przeskoczenia, ale część z nich z pewnością chętnie zaktualizuje swoje urządzenie o komponenty o tak wysokiej jakości.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments