LuBan – idealne rozwiązanie do dzielenia dużych modeli do druku 3D na części

Kategoria: Programy i strony www 25 maj 2019

Obszar roboczy posiadanej drukarki 3D nie musi być żadnym ograniczeniem, jeśli chodzi o rozmiar modelu, który chcemy wydrukować. Wystarczy tylko na etapie projektowania podzielić go na kawałki lub zrobić to przy pomocy innego narzędzia przed rozpoczęciem drukowania. O wiele szybciej i efektywniej zrobimy to jednak przy pomocy programu LuBan.

Problem z dzieleniem modeli rozpoczyna się wtedy, kiedy musimy podzielić go na kilkadziesiąt części, a nasza bryła posiada geometrię, która jest trudna do odtworzenia. Po zakończeniu drukowania 3D pozostajemy ze stertą elementów, które musimy poskładać ze sobą niczym puzzle. LuBan w znacznym stopniu przyspiesza i upraszcza ten proces, a dodatkowo posiada szereg innych bardzo interesujących funkcji.

Narzędzie to zostało opracowane przy współpracy naukowców z MIT oraz Singapore University of Technology and Design. Z punktu widzenia druku 3D najważniejszą jego funkcją będzie właśnie szybkie dzielenie dużych modeli na kawałki tak, aby zmieściły się one na obszarze roboczym posiadanej drukarki 3D.

Po wczytaniu modelu do programu możemy oczywiście obejrzeć go z każdej strony, tak jak ma to miejsce w każdym tego typu narzędziu. Możemy teraz dodać dowolną ilość płaszczyzn tnących, które rozmieszczamy w dowolnie wybranych przez siebie miejscach. Najważniejszą opcją jest w tym miejscu możliwość dodania na tych przeciętych płaszczyznach tak zwanych punktów mocowania (kołków i otworów), dzięki którym będziemy w stanie nasz model poskładać w całość.

Niezwykle istotna jest tutaj możliwość dowolnej kontroli nad geometrią punktów połączeń. Możemy nadawać im dowolny (z dostępnych) kształt oraz długość, a także tolerancję geometryczną. Dzięki temu będziemy mieć możliwość łatwiejszego spasowania poszczególnych elementów, tworząc na każdym z nich inny rodzaj połączenia.

Po zakończeniu procesu dzielenia modelu LuBan udostępnia tak zwany przewodnik składania, numerując poszczególne elementy oraz prezentując sekwencję montażu. Jest to ogromne ułatwienie przy pracy z modelami podzielonymi na bardzo dużą liczbę elementów.

Poza drukiem 3D oprogramowanie LuBan znajdzie również zastosowanie przy pracy z modelami 3D, które chcemy przekształcić pod cięcie na ploterze laserowym. Mamy tutaj kilka możliwości ustawień, od pocięcia na plasterki, które wycinamy po kolei, tak jak drukowana jest każda warstwa modelu, aż po wykonanie puzzli, z których możemy złożyć powierzchnię zewnętrzną modelu 3D.

LuBan dostępny jest na platformy z systemem Windows oraz MacOS. Koszt rocznej licencji wynosi 30 $, podczas gdy za licencję dożywotnią zapłacić trzeba 150 $.

Źródło: www.fabbaloo.comwww.luban3d.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments