Titan Robotic prezentuje drukarkę 3D z podwójnym ekstruderem na granulat

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 21 maj 2019

Na trwających właśnie targach RAPID+TCT 2019 w Detroit, amerykańska firma Titan Robotics zaprezentowała swoją najnowszą drukarkę 3D z serii Atlas. Model oznaczony jako Atlas-H, tak jak niektóre z urządzeń w ofercie tego producenta, charakteryzuje się wytłaczarką działającą w oparciu o granulat. Jego dodatkową zaletą jest jednak posiadanie dwóch takich extruderów oraz zamknięta komora robocza.

Druk 3D w technologii FDM jest dość powolny co nie zawsze sprzyja wykorzystywaniu tego typu urządzeń dla potrzeb szybkiego prototypowania w przemyśle. Jedną z najczęściej wykorzystywanych praktyk, która w znacznym stopniu eliminuje te ograniczenia jest stosowanie drukarek 3D z ekstruderami, działającymi w oparciu o granulat w połączeniu z dyszami o ponadstandardowej średnicy.

Titan Robotic ma w swojej ofercie trzy inne modele z serii Atlas, ale tylko Atlas-H posiada w swojej konstrukcji dwa ekstrudery na granulat oraz podgrzewaną komorę roboczą. Pozwala to na pracę z tworzywami wysokotemperaturowymi, takimi jak na przykład PEEK i PP.

Dzięki zastosowaniu technologii druku 3D z granulatu jesteśmy w stanie nie tylko drukować szybko, ale też taniej. Rozwiązanie takie pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne niemal dziesięciokrotnie. Dodatkową zaletą jest również możliwość eksperymentowania z tworzywami, mieszając je w odpowiednich proporcjach i uzyskując tym samym kompozyt o poszukiwanych właściwościach.

Niewątpliwą zaletą Atlas-H jest jej obszar roboczy, który kształtuje się na poziomie 1067 x 1067 x 1219 mm. Pozwala to na wytwarzanie dużych obiektów, bez konieczności składania ich z mniejszych elementów. Dodatkowy ekstruder, dzięki możliwości drukowania z granulatu rozpuszczalnego w wodzie lub innym rozpuszczalniku, sprawia, że budowane struktury mogą charakteryzować się dużym skomplikowaniem geometrii.

Atlas-H zbudowany jest z najwyższej klasy komponentów, które stosowane są przy konstruowaniu wysokiej klasy maszyn CNC, co ma zapewniać nie tylko dużą niezawodność, ale też możliwość druku 3D z prędkościami rzędu 500 mm/s. Dzięki temu czas wykonywania wielkogabarytowych obiektów liczony jest w godzinach, a nie w dniach.

Źródło: www.3dprinting.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments