Artec Studio 14 – najnowsza wersja oprogramowania do skanowania 3D

Kategoria: Programy i strony www Skanery 3D 07 cze 2019

Artec 3D jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów różnego rodzaju skanerów 3D, pośród których wymienić warto chociażby modele Eva, Spider, Leo, czy też wprowadzony miesiąc temu stacjonarny Artec Micro. Sercem wszystkich tych urządzeń jest oprogramowanie Artec Studio, które właśnie doczekało się najnowszej wersji.

Linia produktowa Artec 3D obejmuje niemal pełen zakres możliwości współczesnych skanerów 3D, od przechwytywania wysokorozdzielczych skanów małych obiektów, aż po skanowanie pomieszczeń i dużych budynków. Niezależnie od modelu i jego zastosowania, wszystkie one kontrolowane są poprzez oprogramowanie Artec Studio.

Program ten nie służy wyłącznie do przechwytywania obrazu, ale do przetwarzania tych danych i tworzenia z nich użytecznych modeli 3D, które nadają się między innymi do druku 3D. Artec Studio 14 zawiera kilka nowych funkcji, które według producenta nie pojawiały się wcześniej w oprogramowaniu do skanowania 3D.

Jedna z najważniejszych nowości to ulepszenie skanowania wielkoformatowego, przeznaczonego przede wszystkim dla skanera Ray, który montowany jest na statywie. W przypadku przechwytywania dużych obszarów i obiektów konieczne jest ręczne nanoszenie fizycznych markerów, które ułatwiają skanerowi kalibrację oraz właściwe zorientowanie się w przestrzeni. Artec Studio 14 umożliwia tworzenie takich skanów bez konieczności korzystania z tego typu markerów, lecz poprzez dodanie ich wirtualnych odpowiedników.

Kolejna funkcja znajdzie zastosowanie przede wszystkim w inżynierii odwrotnej. Oprogramowanie jest w stanie zidentyfikować określoną geometrię z przechwyconego skanu, a następnie eksportować ją w postaci krzywych w formacie CSV oraz DXF. Umożliwi to importowanie ich do najpopularniejszych programów typu CAD.

Niemniej istotna jest również funkcja usuwania odblasków z wykonanych skanów. Tego typu efekty zdarzają się bardzo często podczas skanowania 3D, kiedy padające światło odbija się od skanowanego obiektu. Powoduje to różne „zanieczyszczenia” skanu, zakłamując również kolor rzeczywistego obiektu. Ostatnią nowością jest narzędzie, które umożliwia prawidłowe połączenie dwóch różnych skanów tego samego obiektu. Przydatne jest to szczególnie wtedy, kiedy łączymy skany, które są niekompletne w różnych miejscach.

Dzięki Artec Studio 14 cała linia skanerów 3D od Artec 3D ma pracować o wiele wydajniej.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments