CASE STUDY – 25% szybciej i 14% taniej, czyli druk 3D w zakładzie produkcyjnym

Kategoria: CADXPERT Informacje branżowe 10 cze 2019

Łódzkie przedsiębiorstwo VIBROSON, które dostarcza elementy maszyn dla branży energetycznej, wykorzystuje w swojej działalności technologię druku 3D. Dzięki drukarce 3D Stratasys F123 skrócono czas dostawy gotowych komponentów o 25%, co przełożyło się na oszczędność ponad 4 tys. zł na jednym produkcie. Prototypy z drukarki 3D służą przede wszystkim do testów funkcjonalnych i badań, a także w procesach odlewniczych.

Przedsiębiorstwo VIBROSON ŁODŹ Sp. z o.o. dostarcza do różnego rodzaju zakładów przemysłowych oraz elektrowni wentylatory, urządzenia energetyczne oraz instalacje technologiczne. Firma zajmuje się pracami projektowo-badawczymi nowych urządzeń oraz opracowuje kompleksowe projekty dotyczące modernizacji maszyn i urządzeń istniejących. Od ponad 25 lat  produkuje urządzenia opierając się na bardzo dużym doświadczeniu oraz wiedzy specjalistycznej.

VIBROSON posiada własne biura konstrukcyjne, specjalistyczne oprogramowania oraz bogate zaplecze badawcze: laboratorium wyposażone w stanowiska do badań aerodynamicznych oraz akustycznych, a także aparaturę do pomiaru i rejestracji zjawisk, które im towarzyszą. Dzięki temu przedsiębiorstwo to jest jednym z wiodących dostawców urządzeń przemysłowych na rynek polski oraz europejski.

Zaawansowane potrzeby przedsiębiorstwa produkcyjnego wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań, dlatego też inżynierowie postawili na druk 3D, zlecając wykonanie poszczególnych elementów, świadczącej usługi druku 3D na zamówienie, krakowskiej firmie CadXpert. Firma korzysta z elementów wykonanych na drukarkach 3D, by ograniczać koszty produkcji i skracać czas dostawy poszczególnych komponentów. Wydruki są wykorzystywane m.in. do testów funkcjonalnych, przepływowych, jak również akustycznych. W tego typu badaniach korzysta się między innymi z wydrukowanych wirników wentylatorów osiowych lub łopat wirnikowych, które najpierw montuje się na stanowiskach testowych, a następnie bada parametry ich pracy jeszcze przed rozpoczęciem produkcji.

Wykonanie jednego z komponentów z użyciem obrabiarki CNC zajmuje około 28 dni i kosztuje około 5000 zł. W przypadku usługi druku 3D firma otrzymuje gotowy element po 7 dniach od zamówienia za cenę wynoszącą 690 zł. Wynikające z tego oszczędności wynoszą 25% jeśli chodzi o czas i blisko 14% w przypadku kosztów.

Druk 3D w odlewnictwie

Kolejnym zastosowaniem drukarki 3D jest wykonywanie wzorców do form odlewniczych. W ten sposób powstają na przykład odrzutniki ciepła, czyli wirniki z łopatkami ustawionymi promieniowo. Finalnie elementy te odlewane są z aluminium. 

Firma CadXpert posiada bogaty park maszynowy, w którego skład wchodzą między innymi przemysłowe drukarki 3D Stratasys z serii F123 oraz Fortus 450 mc, które dzięki zaawansowanym materiałom są w stanie sprostać niemal wszystkim potrzebom rynku. Wydrukowany model odrzutnika ciepła, który wykorzystany został do procesu odlewniczego, wykonany został z ABS M30 na warstwie 0,254 mm. Wymiary tego elementu to 360 mm szerokości, 180 mm wysokości i 50 mm grubości.

Technologie przyrostowe przynoszą zakładom produkcyjnym realne oszczędności. Drukarki 3D Stratasys mogą być tańszą alternatywą dla obrabiarek CNC lub wspierać konwencjonalne metody wytwarzania, np. do szybkiego tworzenia odcisków do form odlewniczych.

Pełna treść artykułu i więcej opisów zastosowań druku 3D można znaleźć tutaj.

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments