Metallum3D rozpoczyna beta testy filamentu wykonanego ze stali nierdzewnej

Kategoria: Materiały do druku 3D 28 cze 2019

Amerykański producent drukarek 3D oraz filamentów, firma Metallum3D, ogłosiła rozpoczęcie beta testów swojego najnowszego metalowego tworzywa, przeznaczonego dla drukarek 3D typu FDM. Stainless Steel 316L jest filamentem, który zawiera w swoim składzie aż 91,7 % proszku metalowego.

Metallum3D założona została w 2016 roku, a jej celem nadrzędnym jest dążenie do zapewnienia większego dostępu do niedrogich metalowych materiałów do druku 3D oraz usług związanych z jego wykorzystaniem. Filament ze stali nierdzewnej 316L wykonywany jest przy udziale przystępnych cenowo proszków wykorzystywanych w formowaniu wtryskowym z metalu, które wspomagane są specjalnym polimerem jako materiałem spajającym.

Nowe tworzywo dostępne jest w postaci filamentu o średnicy 1,75 mm. Zawartość metalu wynosi w nim około 91,7%, zachowując przy tym wystarczającą elastyczność, pozwalającą na uzyskanie średnicy ugięcia na poziomie 95 mm. Opracowanie tego materiału okazało się być nie lada wyzwaniem i zajęło firmie ponad rok.

Metalowy filament od Metallum3D może być wykorzystywany na niemal każdej drukarce 3D typu FDM, pod warunkiem że posiada ona odporną na ścieranie dyszę ze stali hartowanej oraz podgrzewaną platformę roboczą. Po wykonaniu wydruku umieszcza się go w specjalnym piecu mikrofalowym, w którym następuje pozbycie się materiału spajającego, zagęszczenie oraz ostateczny spiek, pozwalający uzyskać czysty metalowy wydruk.

W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów, czyli możliwe najbardziej czystego i solidnego obiektu z metalu, producent tworzywa zaleca wysyłanie do siebie gotowych wydruków, które następnie są przez niego wypalane w specjalnej technologii spiekania mikrofalowego. W związku z ograniczeniami rozmiaru pieca, największy możliwy do wykonania model nie może przekraczać wymiarów 254 x 254 x 203 mm.

Program testowy dla filamentu od Metallum3D trwa do 31 lipca bieżącego roku. Przez ten czas tworzywo to można kupować po specjalnej, obniżonej cenie.

Źródło: www.3dprintingindustry.com, www.matallum3d.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments