NEO800 – wielkoformatowa przemysłowa drukarka 3D SLA

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 18 cze 2019

Fotopolimerowe drukarki 3D mogą poszczycić się coraz większymi obszarami roboczymi, które nie tylko pomieszczą o wiele więcej modeli, ale pozwalają również na wydruki dużych obiektów, bez konieczności cięcia ich na mniejsze kawałki. NEO800 z obszarem roboczym na poziomie 800 x 800 x 600 mmm z pewnością możemy zaliczyć do tego typu wielkoformatowych drukarek 3D klasy przemysłowej.

Producentem NEO800 jest brytyjska firma RPS. Jej historia jest dość ciekawa, ponieważ początkowo zajmowała się ona wyłącznie świadczeniem usług serwisowych dla różnych drukarek 3D. Z biegiem lat, korzystając z nabytego doświadczenia, powstała drukarka 3D, która miała eliminować wszystkie najpopularniejsze problemy, które spotykane są w tego typu konstrukcjach.

NEO800 jest klasyczną drukarką 3D typu SLA, więc w swojej konstrukcji wykorzystuje laser emitujący siwiało o długości fali wynoszącej 355 nm, który selektywnie utwardza każdą kolejną warstwę budowanego modelu. Od konkurencyjnych jednostek odróżnia ją kilka „drobnych” szczegółów.

Pierwszą różnicą jest oczywiście wielkość obszaru roboczego, który w tym wypadku wynosi aż 800 x 800 x 600 mm. Umożliwia to operatorowi nie tylko drukowanie wielu elementów jednocześnie, ale też brak konieczności rozbijania dużych modeli na mniejsze fragmenty.

Kolejną przewagą nad konkurencją ma być również jakość druku 3D. Dokładność pozycjonowania wiązki lasera ma mieścić się w zakresie 1 mikrometra, a taka precyzja ma zminimalizować ilość koniecznej do wykonania obróbki końcowej modelu. Według RPS ilość pracy zmniejsza dzięki temu o około 50%.

Wysoką dokładność uzyskano za sprawą zastosowania sztywnej i solidnej konstrukcji oraz opracowanemu przez siebie systemowi, który sprawia, że wiązka lasera jest zawsze idealnie skupiona, umożliwiając tym samym tworzenie bardzo wyraźnych kształtów.

NEO800 pozwala na drukowanie z żywicy fotopolimerowej dowolnego producenta, pod warunkiem, że jest to żywica reagująca na światło o długości fali 355 nm. Należy jednak liczyć się z tym, że pełne zalanie kuwety wymaga w tym przypadku aż 555 litrów żywicy.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.neo.rps.ltd

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments