VaporFuse – nowe rozwiązanie do wygładzania wydruków 3D

Kategoria: News 05 cze 2019

Jedną z największych „wad” modeli wykonanych przy pomocy druku 3D jest to, że nie wyglądają tak jak modele wykonywane seryjnie przy pomocy wtryskarki. Problem ten dotyczy zarówno widocznych warstw, będących domeną technologii FDM, jak również dużej porowatości powierzchni w technologii SLS. Wiele firm postawiło sobie za punkt honoru znalezienie rozwiązania na tego typu bolączki, tworząc wszelkiego rodzaju preparaty i urządzenia. DyeMansion po raz kolejny wkracza do gry, zapowiadając swoje nowe autorskie rozwiązanie.

DyeMansion to założony w 2013 roku niemiecki startup, który specjalizuje się głównie w obróbce wydruków 3D, wykonanych w technologii SLS. W swojej ofercie posiada urządzenia, które wykorzystywane są do usuwania suportów, mechanicznego wygładzania powierzchni oraz zabarwiania gotowych wydruków wykonanych w technologii proszkowej.

Hasłem przewodnim działalności DyeMansion są więc trzy najważniejsze procesy: usuwanie podpór, wygładzanie oraz malowanie. Trzy podstawowe urządzenia z oferty Monachijczyków ukierunkowane są właśnie na te trzy czynności. Powershot C przeznaczony jest do usuwania materiału pomocniczego ze świeżo wykonanych modeli, Powershot S, dzięki technologii PolyShot Surfacing, która w znacznym stopniu przypomina proces piaskowania, przeznaczony jest do wygładzania powierzchnia, a DM60 jest urządzeniem, dzięki któremu pokolorujemy obrobiony wcześniej model.

Kolejnym krokiem na drodze do jeszcze bardziej efektywnego postprocesingu ma stać się VaporFuse. Już sama nazwa urządzenia może zdradzać nam zasadę jego działania. Będzie opierać się ona na specjalnie opracowanej substancji chemicznej, której opary, wchodząc w reakcję z poddawanym jej działaniu wydrukiem 3D, będą sukcesywnie wygładzać jego powierzchnię.

Obróbka chemiczna jest w pewnych sytuacjach nieco bardziej skuteczna od obróbki mechanicznej, zwłaszcza w przypadku pracy z modelem, który posiada skomplikowaną geometrię z licznymi, trudno dostępnymi zakamarkami. Co ciekawe DyeMansion twierdzi, że opracowana przez nich substancja wchodzi w reakcję z wieloma różnymi rodzajami materiałów do druku 3D, takimi jak na przykład nylon, czy TPU.

Urządzenie nie jest jeszcze dostępne w sprzedaży, jednakże istnieje duża szansa na to, że zadebiutuje ono na tegorocznych targach Formnext.

Źródło: www.fabbaloo.comwww.dyemansion.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments