Artec Turntable – nowe akcesorium ułatwiające wykonywanie skanów 3D

Kategoria: Skanery 3D 12 lip 2019

Artec 3D jest jednym z najpopularniejszych producentów różnego rodzaju skanerów 3D, pośród których wymienić warto chociażby modele Eva, Spider, Leo, czy też wprowadzony dwa miesiące temu stacjonarny Artec Micro. Większość tych urządzeń należy do grupy skanerów ręcznych, których największą słabością jest… obsługujący je operator, a raczej niedoskonałość jego ruchów. Problem ten ma rozwiązać nowe akcesorium, ukryte pod postacią stolika obrotowego Artec Turntable.

Oczywiście Artec Turntable nie rozwiązuje wszystkich problemów ręcznych skanerów 3D, ponieważ jego funkcjonalność ogranicza się tylko do niewielkich, szczegółowych modeli. To właśnie skanowanie tego typu obiektów wymaga od nas dużej precyzji ruchów skanerem, a te w przypadku człowieka są zazwyczaj stosunkowo nieregularne.

Artec Turntable jest tylko akcesorium, więc do pełni funkcjonalności wymaga zastosowania, któregoś z ręcznych skanerów firmy Artec. Zalecanym przez producenta modelem jest Space Spider, ponieważ zapewnia dokładność na poziomie 0,05 mm oraz jest w stanie przechwycić 7,5 klatki na sekundę. Połączenie tych parametrów powinno zapewnić szybsze oraz bardziej precyzyjne skanowanie, oferując tym samym najlepszą możliwą jakość.

Na pierwszy rzut oka Turntable nie różni się niczym od zwykłego obrotowego stolika, który możemy wykonać sami lub kupić za niewielkie pieniądze. Rozwiązanie od Artec posiada jednak jedną bardzo dużą przewagę. Jest nią łączność poprzez Bluetooth, dzięki której możemy powiązać go zarówno ze skanerem, jak i oprogramowaniem Artec Studio. Zapewnia nam to pełną synchronizację i automatyzację procesu skanowania 3D.

Oprogramowanie Artec Studio jest w stanie w czasie rzeczywistym kontrolować jakość pozyskiwanego obrazu i w razie konieczności wrócić do fragmentu, który nie został zeskanowany wystarczająco dobrze. Wszystko dzieje się automatycznie bez konieczności naszej jakiejkolwiek ingerencji.

W przypadku rozwiązań z obrotowym stolikiem oraz nieruchomo umiejscowionym skanerem zawsze pojawia się problem skanowania góry oraz dołu modelu, jak również innych trudnodostępnych miejsc. W takich przypadkach, po wykonania podstawowego skanowania 3D model należy położyć w innym ułożeniu i wykonać kolejne skanowania, które zostaną połączone w całość przy pomocy Artec Studio.

Artec Turntable można nabyć na stronie producenta w cenie 700 EUR.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments