„Betonowa choreografia”, czyli historia dziewięciu unikatowych, drukowanych w 3D betonowych kolumn

Kategoria: News Projekty 3D 26 lip 2019

Druk 3D z betonu kojarzony jest przede wszystkim z budownictwem oraz szeroko pojętą architekturą. Istnieje jednak jeszcze jedna dziedzina, która może w pełni korzystać z jego dobrodziejstw, a jest nią oczywiście sztuka. Studenci z Politechniki Federalnej w Zurychu wykonali dziewięć drukowanych w 3D betonowych kolumn, które staną się ozdobą festiwalu Origen w szwajcarskiej gminie Riom-Prsonz.

Specjalny kierunek studiów MAS DFAB (Master of Advanced Studies ETH in Architecture and Digital Fabrication) na Politechnice w Zurychu powołano w celu lepszego zrozumienia możliwości jakie daje projektowanie cyfrowe oraz drukowanie 3D w dziedzinie architektury oraz budownictwa. Jednym z ciekawszych projektów opracowanych na tym kierunku było zaprojektowanie trzypiętrowego domu z drukowanym w 3D sufitem o powierzchni 80 m2.

Szwajcarscy studenci po raz kolejny zaprezentowali innowacyjny projekt z zakresu połączenia budownictwa oraz druku 3D, aby wykonać betonowe, drukowane w 3D kolumny. Dziewięć nietypowych konstrukcji przygotowano specjalnie na odbywający się w miejscowości Riom festiwal Origen. Ze względu na głównie taneczny charakter tego wydarzenia cały projekt nosi nazwę „betonowej choreografii” (Concrete Choreography).

Dziewięć różniących się od siebie konstrukcji zaprojektowano w specjalnym oprogramowaniu, które pozwoliło na nadanie im niespotykanych i bardzo charakterystycznych kształtów. Opracowana na ETH w Zurychu metoda druku 3D pozwoliła na wykonanie ich bez żadnych struktur wspomagających. Każda z kolumn o wysokości 2,7 metra powstawała w zaledwie 2,5 godziny.

Zgodnie ze zrównoważonym podejściem do architektury, zoptymalizowano ilość koniecznego do użycia betonu, drukując każdą z tych struktur pustą w środku. Całość wzmocniona została jedynie umieszczoną w ich wnętrzu konstrukcją stalową. Proces druku 3D realizowany był przy pomocy ramienia robotycznego o zakresie ruchu o promieniu 1,6 m. Każda z warstw o grubości 5 mm oraz szerokości 25 mm układana była z prędkością 180 mm/s.

Wszystkie wykonane kolumny zostały przetransportowane do Riom, gdzie umieszczono je na specjalnie przygotowanej otwartej scenie festiwalu.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments