CASE STUDY – druk 3D w produkcji urządzeń elektronicznych i chwytaków robotów

Kategoria: CADXPERT Informacje branżowe 08 lip 2019

Warszawski Instytut Tele-i Radiotechniczny, który zajmuje się między innymi pracami nad wdrażaniem innowacyjnych systemów teleinformatycznych oraz urządzeń dla przemysłu, wykorzystuje w swojej działalności elementy z drukarek 3D Stratasys. Stosowanie tej technologii pozwala na wprowadzenie na rynek nowych produktów, które są dostarczane nawet 70% szybciej i 30% taniej w porównaniu do standardowych procesów wytwarzania.

Drukarki 3D wykorzystuje się przede wszystkim jako urządzenia do szybkiego prototypowania, ale również do produkcji gotowych wyrobów. Dzięki dostępności wytrzymałych, inżynieryjnych materiałów, takich jak ABS-M30, ASA, Nylon 12 CF, Ultem 9085 czy Antero 800 NA, możemy wykonywać finalne części funkcjonalne znacznie szybciej niż w przypadku stacji do obróbki skrawaniem. Z zalet tej technologii korzystają przede wszystkim firmy oraz instytuty badawcze, które często wdrażają wiele nowych produktów na rynek, co jest powiązane z wytwarzaniem pojedynczych elementów, krótkich serii lub wielu prototypów w trakcie kolejnych iteracji projektowania. W takich zastosowaniach druk 3D jest bezkonkurencyjną i najtańszą metodą produkcji.

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Instytut Tele- i Radiotechniczny jest Instytutem Badawczym kategorii A, prowadzącym kompleksowe i interdyscyplinarne badania naukowe i prace rozwojowe nad wysoko rozwiniętymi technologiami i innowacjami. W działalności Instytutu dominują kierunki badań związane z wybranymi materiałami i podzespołami elektronicznymi, technologiami montażu elektronicznego oraz specjalizowanymi systemami teleinformatycznymi.  Rolą Instytutu jest przede wszystkim rozwijanie, doskonalenie produktu oraz przygotowanie go do wdrożenia na skalę przemysłową.

Inżynierowie z omawianej instytucji korzystają z przemysłowej drukarki 3D Stratasys F170. Maszyna ta wytwarza modele z dokładnością i powtarzalnością potwierdzoną normami ISO. Wysokość warstw wynosi w niej, w zależności od ustawień, 0,330 mm, 0,254 mm, 0,178 mm lub 0,127 mm. Urządzenie pracuje w technologii FDM, która polega na kolejnym nakładaniu na siebie topionego tworzywa warstwa po warstwie, według geometrii zaprojektowanej w programie CAD.

Niewątpliwą zaletą serii urządzeń Stratasys F123 jest fakt, że wykorzystują one rozpuszczalny materiał podporowy, dzięki czemu możemy tworzyć skomplikowane kształty z wysoką dokładnością wymiarową. Właśnie dlatego drukarki 3D sprawdzają się w tworzeniu nietypowych elementów, podczas gdy produkcja takich części na obrabiarkach CNC lub metodą formowania wtryskowego byłaby nieopłacalna lub po prostu niemożliwa. Wdrożenie drukarki 3D Stratasys F170 przełożyło się wymiernie na krótszy czas produkcji urządzeń. Dla przykładu wykonanie prototypu chwytaka robota przemysłowego przy użyciu druku 3D zajęło o 70% mniej czasu w porównaniu do tradycyjnych metod prototypowania. W ten sposób zaoszczędzono również 30% kosztów potrzebnych na wykonanie tego elementu.

Na drukarkach 3D można wykonać również wytrzymałe i lekkie manipulatory, które mogą być dopasowane kształtem do konkretnych zastosowań. Elementy wykonane na maszynach Stratasys wykorzystywane są w urządzeniach przemysłowych produkcji ITR. Swoje zastosowanie znalazły między innymi w zgrzewarkach ultradźwiękowych Sonic Welder i Sonic Rotor. Części z drukarki 3D służą jako wsporniki płytek PCB, prowadnice oraz osłony. Do wielokanałowego skanera termopar wydrukowano górną pokrywę z logotypem Instytutu.

Dowiedz się więcej o zastosowaniach druku 3D w warszawskim ŁUKASIEWICZ – ITR.

Zamów bezpłatny, próbny wydruk 3D w technologii FDM.

Źródło: materiały prasowe

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments