CeraFab System S65 – nowa przemysłowa drukarka 3D do ceramiki

Kategoria: Druk 3D w medycynie Drukarki 3D Przemysłowe drukarki 3D Stomatologia 30 lip 2019

Ceramika staje się powoli jednym z podstawowych materiałów do druku 3D. Nie dotyczy to jednak jedynie zastosowań hobbystycznych oraz artystycznych, ale przede wszystkim przemysłowych oraz medycznych (w tym głównie stomatologii). Na rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych systemów do wykonywania tego typu wydruków 3D. Jednym z ostatnich jest CeraFab System S65 wyprodukowany przez austriacką firmę Lithoz.

Austriacki Lithoz specjalizuje się głównie w produkcji urządzeń do druku 3D z ceramiki oraz materiałów eksploatacyjnych do nich. Jego najnowszy model CeraFab System S65 jest modułową maszyną przemysłową przeznaczoną przede wszystkim do masowej produkcji. Przemawia za tym zwłaszcza jej dokładność, prędkość oraz wielkość obszaru roboczego.

Rynek druku 3D z ceramiki rozwija się w bardzo szybkim tempie. Według najnowszych danych, opublikowanych przez SmarTech Publishing, do 2028 roku jego wartość wzrośnie do około 3,6 mld $. Dotyczy to wszystkich technologii, które są w stanie współpracować z tego typu materiałem, czyli zarówno stereolitografii jak i technologii natryskowej. Lithoz poprzez swoje drukarki 3D znacząco przyczynia się do tego wzrostu.

CeraFab jest aktualnie najszybszą, najdokładniejszą oraz największą ceramiczną drukarką 3D w ofercie Austriaków. Jej obszar roboczy wynosi 102 x 64 x 320 mm (w porównaniu do 115 x 64 x 200 mm w modelu CeraFab 8500). Prędkość druku określana jest w tym urządzeniu na 150 warstw na godzinę, co jest wartością o 50% większą niż w poprzednich modelach. Wykorzystano w niej również  lepszy projektor WQXGA o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli.

Największą zaletą S65 jest jej modułowa budowa. Do jednej jednostki elektronicznej możemy podłączyć do czterech jednostek produkcyjnych, co znacząco podnosi produktywność i minimalizuje ryzyko awarii. Każda z oddzielnych jednostek posiada własny system chłodzenia, aby skuteczniej zapobiegać gromadzeniu się ciepła oraz chronić komponenty wewnętrzne przed zanieczyszczeniem pyłem.

Pierwszy egzemplarz CeraFab S65 trafił do australijskiej firmy 3rdAxis, która specjalizuje się w druku 3D dla potrzeb szeroko pojętej stomatologii. Urządzenie to dołączy do imponującego parku ponad 70 maszyn rozsianych po całym świecie.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments