D3D-s – tani skaner 3D dla jubilerów z kampanią na Kickstarterze

Kategoria: Skanery 3D 11 lip 2019

Na rynku dostępnych jest wiele stacjonarnych skanerów 3D, które z powodzeniem można wykorzystywać dla potrzeb jubilerstwa. Ich największą wadą jest jednak wysoka cena, która wynika z wymagań związanych z dużą precyzją tego typu urządzeń. Na Kickstarterze trwa właśnie kampania skanera 3D do biżuterii, który za ułamek ceny komercyjnych rozwiązań zapewnia bardzo wysoką jakość przechwytywania obrazu 3D.

Podstawową wadą typowych stacjonarnych skanerów 3D, które wykorzystuje się w jubilerstwie (i nie tylko) jest fakt, że są one trudne w użytkowaniu i z reguły nie są w stanie uchwycić kształtu całego skanowanego obiektu. Związane jest to przede wszystkim z ich budową, która w większości przypadków opiera się na poruszającym się w jednym kierunku obrotowym stoliku oraz nieruchomo umiejscowioną kamerę, która przechwytuje obraz.

Powyższa konfiguracja skutkuje przeważnie pozyskiwaniem skanów, w których nie brakuje pustych przestrzeni, będących poza zasięgiem widoczności kamery. W efekcie otrzymujemy skany, nad którymi musimy jeszcze sporo popracować. D3D-s rozwiązuje ten problem poprzez zastosowania układu poruszającego się w sześciu kierunkach. W teorii pozawala nam to na dotarcie do nawet najbardziej ukrytych obszarów biżuterii o bardzo skomplikowanej geometrii, o których zobrazowaniu moglibyśmy zapomnieć w przypadku korzystania z tradycyjnych urządzeń.

Zgodnie z zapowiedzią producenta D3D-s posiada rozdzielczość pionową wynoszącą 0,010 mm oraz rozdzielczość poziomą na poziomie 0,015 mm. Do przechwytywania obrazu zastosowano kamerę 5 Mpix z wysokiej jakości obiektywem. W celu uzyskania gotowego skanu w czasie poniżej 7 minut musiano jednak zastosować zabieg sztucznego ograniczenia maksymalnej rozdzielczości. Obszar roboczy skanera wynosi 100 mm średnicy oraz 130 mm wysokości.

W celu wyeliminowania z gotowego skanu obrazu przechwyconego klipsa podtrzymującego nasz model zalecane jest wykonanie dwóch różnych skanów tego samego obiektu z klipsem umiejscowionym w różnych miejscach. Na koniec wystarczy tylko połączyć oba obrazy w programie typu MeshLab, a następnie usunąć nadmiarowe powierzchnie.

Skaner 3D D3D-s wyceniony został na 8.000 $, ale na Kickstarterze można go nabyć za kwotę o połowę niższą.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments