Nowe funkcje w Cura 4.1

Kategoria: Programy i strony www 05 lip 2019

Cura to jeden z najpopularniejszych na rynku slicerów, przeznaczonych do drukarek 3D typu FDM. Główną zasługą jego popularności jest z pewnością fakt, że jest on bezpłatny, cały czas rozwijany oraz może poszczycić się funkcjonalnością, jaką spotykamy przede wszystkim w oprogramowaniu płatnym. Ultimaker wypuścił niedawno nową wersję, oznaczoną jako 4.1, w której znalazło się kilka ciekawych funkcjonalności.

Jedną z nowych funkcji są tak zwane „draggable panels”, czyli możliwość chwycenia panelu parametrów z menu i umieszczenia go w dowolnym miejscu z boku ekranu. Opcja może okazać się całkiem przydatna w momencie, kiedy chcemy poprawić sobie widoczność modelu, nad którym aktualnie pracujemy, zwłaszcza że Cura ponownie generuje jego podgląd po zmianie każdego z  tych parametrów.

Nieco bardziej atrakcyjną funkcją może okazać się możliwość dodawania brimmu do „wieży pomocniczej”. Wieże te generowane są podczas drukowania w systemie wielomateriałowym. Ich zadaniem jest czyszczenie dyszy z pozostałości poprzedniego materiału, na przykład podczas zmiany koloru na inny. W przypadku wysokich modeli, wieże o niewielkich przekrojach powierzchni potrafiły się w wyniku bezwładności przewracać, co w efekcie doprowadzało do niezłego bałaganu w obszarze roboczym drukarki 3D. Dodanie brimmu ma uczynić te konstrukcje o wiele bardziej stabilnymi.

Kolejna nowość to wypełnienie w stylu „gyroid”. Gyroid to niezwykle lekka oraz wytrzymała trójwymiarowa struktura geometryczna. Wykorzystanie jej jako struktura wsparcia ma jedno bardzo istotne uzasadnienie – umożliwia ona bardzo łatwy przepływ płynu, co jest szczególnie istotne podczas stosowania rozpuszczalnych materiałów podporowych. Równomiernie przepływająca ciecz, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz suportów, umożliwi ich szybsze rozpuszczenie.

Ostatnia funkcja może okazać się przydatna jedynie użytkownikom korzystającym z wielu drukarek 3D Ultimaker i związana jest z ich zarządzaniem poprzez sieć. Od teraz grupa robocza drukarek 3D oparta będzie na chmurze, a nie na sieci LAN, co ma umożliwić do nich łatwy dostęp z dowolnego miejsca na świecie.

Źródło: www.ultimaker.com

 

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments