Occipital prezentuje drugą iterację swojej nakładki do skanowania 3D dla iPadów

Kategoria: Skanery 3D 28 lip 2019

Szybki rozwój technologii urządzeń mobilnych sprawił, że praktycznie każdy z nas ma obecnie dostęp do taniego skanera 3D. Wystarczy tylko pobrać odpowiednią aplikację na nasz telefon lub tablet i przy odrobinie wysiłku możemy zacząć przechwytywać cyfrowe obrazy otaczającego nas świata. Firma Occipital od kilku już lat sprzedaje specjalne przystawki Structure Sensor, które połączone z tabletem są w stanie przekształcić go w znacznie lepszy skaner 3D. Właśnie ukazała się najnowsza iteracja Mark II tego urządzenia.

Occipital to jeden z prekursorów idei taniego, dostępnego dla każdego skanowania 3D. Swoją pierwszą przystawkę do iPad’a wprowadził na rynek jeszcze w 2013 roku, kiedy każdy mógł o takiej funkcjonalności co najwyżej pomarzyć. Structure Sensor, bo o nim właśnie mowa, to niewielkie urządzenie, które podłączało się do tabletu firmy z Cupertino i przy pomocy dodatkowej aplikacji można było przekształcić go w skaner 3D.

Koncepcja okazała się w ówczesnych czasach na tyle popularna, że firma postanowiła wypuścić na rynek Structure Core, który tak właściwie był Structure Sensorem, ale przystosowanym do innych niż iPad tabletów oraz komputerów osobistych. Kolejnym sensownym krokiem było udostępnienie innym deweloperom możliwości tworzenia własnych aplikacji, które mogą korzystać z tej przystawki. Według firmy Occipital powstało około 150 tego typu programów.

Nowa wersja Structure Sensor Mark II oferuje wiele istotnych ulepszeń:

  • jego rozdzielczość wzrosła z 640 x 480 px do 1280 x 960 px,
  • zmniejszono o połowę jego wagę (do obecnych 65 g),
  • zmniejszono nieco jego wymiary,
  • zasięg działania zwiększono do ponad 5 m,
  • dodano własną wbudowaną kamerę,
  • dodano wbudowaną baterię zwiększającą czas działania urządzenia,
  • dodano wewnętrzny żyroskop oraz akcelerometr.

Jedną z najbardziej istotnych zmian, która wpływa na pracę z nową wersją sensora jest możliwość jego stosowania na zewnątrz. Dotychczas można było używać go tylko w pomieszczeniach zamkniętych, co wynikało najprawdopodobniej z naturalnego promieniowania podczerwonego, które dezorientowało wcześniejszy sensor.

Structure Sensor Mark II wyceniony został na 399 $, ale należy pamiętać, że w tej cenie otrzymujemy tylko sam sprzęt, a za wybrane oprogramowanie należy zapłacić dodatkowo.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments