OctoPod – zdalna kontrola nad drukarką 3D przy pomocy urządzeń mobilnych

Kategoria: Programy i strony www 24 lip 2019

OctoPrint to jeden z najpopularniejszych serwisów pozwalających na zdalny dostęp i podgląd naszej drukarki 3D, przy pomocy dowolnej przeglądarki internetowej. Ma to szczególne znaczenie wówczas, kiedy nie jesteśmy w stanie nadzorować jej osobiście. Co jeśli jednak w danej chwili nie mamy dostępu do komputera? Możemy wówczas zainstalować aplikację OctoPod.

OctoPrint jest dostępny dla wszystkich użytkowników drukarek 3D od ładnych paru lat. Lata jego świetności przypadały na okres kiedy panele sterujące w drukarkach 3D były rzadkością. Można było wówczas sterować naszym urządzeniem nie tylko będąc poza domem czy biurem, ale też będąc w jego bezpośrednim sąsiedztwie, dzięki czemu nie potrzebowaliśmy podłączać się do drukarki 3D przy pomocy kabla.

Przywołane czasy odeszły już dawno w niepamięć, a obecnie nawet najtańsze urządzenia wyposażane są w ekrany dotykowe lub proste panele sterowania. OctoPrint nadal jest jednak popularny pośród rzeszy użytkowników, którzy wykorzystują go zazwyczaj do funkcji monitorowania procesu druku 3D. Dla nich właśnie powstała specjalna aplikacja na urządzenia mobilne.

OctoPod to darmowy klient OctoPrint na urządzenia mobilne, działające pod kontrolą systemu iOS. Aplikacja obsługuje praktycznie wszystkie funkcje, których możemy używać w pełnej wersji przeglądarkowej na naszych komputerach. Pośród nich znajdziemy oczywiście możliwość monitorowania naszej drukarki 3D poprzez podłączoną kamerę internetową, jak również zdalną kontrolę i monitoring temperatury platformy roboczej oraz głowicy.

Aplikacja OctoPod wyróżnia się przede wszystkim prostotą, umożliwiając swoim użytkownikom w łatwy sposób sterowanie nawet kilkoma drukarkami 3D. Przy jej pomocy możemy wysyłać do nich pliki do wydruku, monitorować postęp drukowania, a nawet otrzymać powiadomienie o zakończonym wydruku wraz ze zdjęciem jego efektów. Dodatkową zaletą jest również współpraca z Apple Watch oraz integracja z asystentem Siri, co pozwala na wydawanie poleceń głosowych.

OctoPod dostępny jest w wersij darmowej w App Store dla urządzeń z systemem iOS.

Źródło: www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments