Super szybka technologia druku 3D ILI w końcu trafia do sprzedaży

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 16 lip 2019

NewPro3D, kanadyjska firma biorąca bezpośredni udział w wyścigu na najszybszą drukarkę 3D, pracującą w technologii fotopolimerowej, wreszcie zaprezentowała światu swoją pierwszą komercyjną drukarkę 3D. Model NP1 wyposażony w autorską technologię ILI właśnie trafił do oficjalnej sprzedaży.

Pierwsze wzmianki na temat super szybkiej technologii druku 3D ILI, za którą stoi kanadyjska firma NewPro3D pojawiły się jeszcze w 2016 roku. Rozgłos przyniosła jej nie tylko możliwość wydrukowania modelu ludzkiej czaszki w czasie poniżej jednej godziny, ale też bezpośredni spór z firmą Nexa3D, która naruszyła jej patent na szybkie wydruki 3D.

NewPro3D przez kilka ostatnich lat nie dawała o sobie zapomnieć, ogłaszając między innymi dokładnie rok temu, że ich pierwsze urządzenia trafią do sprzedaży pod koniec 2018 roku. Termin ten został niestety delikatnie przesunięty, ale z najnowszych doniesień wynika, że model NP1 jest już oferowany wszystkim zainteresowanym.

Tajemnicą szybkiego drukowania 3D w technologii ILI (Intelligent Liquid Interface) jest zastosowanie specjalnie opracowanej membrany umieszczanej na dnie zbiornika z żywicą. Większość fotopolimerowych drukarek 3D korzysta z tego typu rozwiązań, stosując w swoich kuwetach specjalne folie (zazwyczaj FEP), na których następuje bezpośredni druk każdej z warstw.

W momencie podnoszenia się platformy roboczej wspomniana powyżej warstwa jest odklejana a w jej miejsce dostaje się płynna żywica, która zostaje naświetlana i cały cykl jest powtarzany. To właśnie ten proces decyduje o prędkości druku 3D, a w większości urządzeń odbywa się stosunkowo powoli, w obawie przed uszkodzeniem odrywanej warstwy.

Podejście NewPro3D opiera się na opatentowanej półstałej membranie, która zmniejsza napięcie podczas podnoszenia się platformy z wydrukowaną właśnie warstwą, pozwalając na jej stopniowe podnoszenie się, bez konieczności opuszczania, czyli tak zwany druk 3D w trybie ciągłym. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość stosowanie o wiele mniejszej ilości podpór oraz druk 3D z ultraelastycznych materiałów.

Najnowsza, montowana w drukarce 3D NP1, iteracja omawianej membrany została przeprojektowana tak, aby wytrzymywać o około 40% dłużej niż poprzednio. Po tych modyfikacjach czas jej eksploatacji wzrósł do około tygodnia ciągłego druku 3D. Jej koszt ustalono natomiast na 80 $.

Za drukarkę 3D NewPro3D NP1 o obszarze roboczym na poziomie 192 x 120 x 300 mm trzeba będzie zapłacić 90.000 $. Cena obejmuje instalację urządzenia wraz roczną gwarancją i wsparciem technicznym, jak również dwudniowe szkolenie z jego obsługi.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments