Ultrafuse 316L – kolejny metalowy filament do desktopowych drukarek 3D typu FDM, tym razem od BASF

Kategoria: Materiały do druku 3D 25 lip 2019

Miesiąc temu poświęciliśmy nieco czasu firmie Metallum3D oraz jej filamentowi Stainless Steel 316L, którym można drukować na niemal dowolnej drukarce 3D typu FDM. Identyczne rozwiązanie zaprezentowała właśnie firma BASF, wprowadzając na rynek filament Ultrafuse 316L.

Oba wspomniane tworzywa nie różni praktycznie nic. Zarówno materiał od Metallum3D, jak i od BASF są kompozytami polimeru oraz proszku wykonanego ze stali nierdzewnej 316L. Również proporcje tych składników są niemal identyczne. Ultrafuse 316L posiada w swoim składzie 90% stali nierdzewnej, podczas gdy Stainless Steel 316L zawiera go o 1,7% więcej.

Z Ultrafuse, tak jak u konkurencji, również możemy korzystać na dowolnej drukarce 3D typu FDM. Warunki jakie muszą zostać spełnione nie wykraczają zbytnio poza wymagania tworzyw takich, jak na przykład ABS. Głowica naszego urządzenia powinna rozgrzewać się do temperatury 230-250oC, a platforma robocza do około 90-120oC. Dodatkowe wymagania to odporna na ścieranie dysza, wykonana ze stali hartowanej. Producent zaleca również stosowanie szkła pokrytego kaptonem, jako podłoża do drukowania 3D.

Tak jak w przypadku innych „metalowych” tworzyw kompozytowych, tak i tutaj udany wydruk jest tylko połową sukcesu i wymaga dodatkowego postprocessingu, którego niestety nie wykona już każdy użytkownik taniej drukarki 3D. W etapie tym niezbędny jest specjalny piec, który pozwoli osiągnąć temperaturę spieku stali nierdzewnej. Podczas tego procesu usuwane jest polimerowe spoiwo oraz następuje synteryzacja proszku metalowego.

Usunięcie polimeru wiąże się ze zmniejszeniem objętości naszego wydruku 3D. Według wyliczeń firmy BASF jest to około 20% w osiach XY oraz 26% w osi Z. Podczas projektowania należy więc odpowiednio przeskalować model 3D.

Ultrafuse 316L dostępny jest w średnicach 1,75 mm oraz 2,85 mm i sprzedawany w szpulach o masie 3 kg. Przekłada się to na około 250 mb tworzywa o średnicy 1,75 mm oraz 100 mb tworzywa o średnicy 2,85 mm.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments