Wielkoformatowe drukarki 3D w kontenerach transportowych

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 31 lip 2019

Wielkogabarytowy druk 3D kojarzy nam się zwykle z dużą stacjonarną drukarką 3D, której konstrukcja wyposażona jest w ponadprzeciętnych rozmiarów obszar roboczy. Mimo to zazwyczaj tego typu urządzenia nadal przypominają małe desktopowe drukarki 3D, które po prostu zostały przeskalowane. Amerykański Millebot tworzy konstrukcje inne, które są nie tylko wielkie, ale też na swój sposób… łatwe w transporcie.

Millebot to amerykańska firma z siedzibą na Florydzie, której głównym punktem działalności jest produkcja wielkogabarytowych drukarek 3D w kontenerach transportowych. Nie chodzi tutaj jednak o miejsce, gdzie urządzenia te są produkowane, ani też o kontenery pełne drukarek 3D, ale sam kontener stanowi po prostu element konstrukcyjny projektowanych przez nich maszyn.

Przestrzeń kontenera transportowego jest przez Millebot traktowana jako komora zamknięta drukarki 3D, którą można przetransportować w dowolne miejsce i rozpocząć wielkogabarytowy druk 3D w nawet najbardziej wymagających warunkach. W ofercie firmy znajdują się aktualnie trzy różne modele, które różnią się nie tylko obszarem roboczym, ale też możliwością dodania dodatkowych funkcjonalności. Urządzenia te to Mille 100, Mille 300 oraz Mille 500XL.

Wszystkie te drukarki 3D zaprojektowano do pracy z termoplastami. Jak to zwykle bywa w przypadku urządzeń o takich gabarytach, nie współpracują one z tradycyjnym filamentem, lecz wykorzystują ekstrudery zasilane granulatem. Seria Mille korzysta z dyszy o średnicy od 1 mm do 3 mm, drukując na dosyć wysokiej warstwie od 0.5 mm do 1.0 mm, co znacząco skraca czas oczekiwania na gotowy model.

Tak jak w przypadku każdej innej przemysłowej drukarki 3D, tak i tutaj znajdziemy duży panel sterowania wyposażony w ogromny ekran dotykowy. Przewagą urządzeń od Millebot są jednak możliwości szybkiej zmiany środowiska pracy. Możemy wykorzystywać je nie tylko wewnątrz oraz na zewnątrz budynków, ale też chociażby na statkach pływających po morzach i oceanach (urządzenia posiadają stosowny certyfikat ISO).

Ze względu na zróżnicowane potrzeby klientów firma Millebot tworzy swoje urządzenia pod zamówienia indywidualne, dlatego też nie korzysta ze sztywnie określonego cennika.

Źródło: www.fabbaloo.comwww.millebot.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments