A20X – najwytrzymalszy stop aluminium do druku 3D

Kategoria: Materiały do druku 3D 18 sie 2019

Aeromet, brytyjski producent zajmujący się dostarczaniem odlewów ze stopów na bazie aluminium oraz magnezu dla potrzeb przemysłów obronnego oraz lotniczego, ogłosił że jego opatentowany stop aluminium A20X, w przeprowadzanych testach przekroczył 500 MPa wytrzymałości na rozciąganie. Wartość ta oznacza, że jest to najprawdopodobniej najbardziej wytrzymały obecnie proszek aluminiowy do druku 3D, który idealnie nadaje się do produkcji komponentów lotniczych.

Analiza wytrzymałościowa nowego stopu A20X wykonywana była w ramach projektu badawczego HighSAP. Poza Aeromet brały w nim udział również inne, znane firmy takie jak Rolls-Royce oraz Renishaw. Części wykonywane z badanego proszku aluminium osiągały wartości wytrzymałości na rozciąganie rzędu 511 MPa. Parametry te uzyskiwane były nawet w warunkach podwyższonej temperatury.

Sam proszek A20X nie jest nowym materiałem. Na rynek trafił on pięć lat temu i już wtedy charakteryzował się wysoką wytrzymałością. Wspólny projekt badawczy z wymienionymi powyżej firmami pozwolił jednak zoptymalizować parametry przetwarzania do tego stopnia, że w rezultacie uzyskano rekordowe wyniki wytrzymałościowe, otwierając tym samym drzwi do nowych możliwości projektowych, dla potrzeb lotnictwa oraz szeroko pojętej inżynierii.

Projekt HighSAP wspierany był również przez brytyjski National Aerospace Technology Exploitation Program (NATEP) oraz ekspertów w produkcji proszków metalowych metodą gazowej atomizacji, firmy PSI (Phoenix Scientific Industries). Główną zaletą ulepszonego proszku A20X, poza zwiększoną wytrzymałością na rozciąganie i mniejszą podatnością na zmęczenie materiału, jest odporność temperaturowa. Firmy, które pracowały nad jego rozwojem utrzymują, że wykonane z niego elementy są w stanie wytrzymać temperatury o 50oC wyższe niż tradycyjne, stosowane w druku 3D, stopy aluminium.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments