Airwolf 3D prezentuje nową drukarkę 3D EVO R

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 16 sie 2019

Kalifornijski producent drukarek 3D, firma Airwolf 3D, znany jest przede wszystkim ze swoich wydajnych systemów przeznaczonych głównie dla potrzeb przemysłu. Ich najnowszemu urządzeniu, które zaklasyfikowano do serii EVO, dzięki licznym systemom bezpieczeństwa, bliżej jest jednak do sektora edukacji i w tym właśnie kierunku celuje EVO R.

Podstawowa wersja EVO zadebiutowała na początku 2018 roku i na tle konkurencji wyróżniała się przede wszystkim wieloma funkcjami, które miały nie tylko zwiększyć jakość wydruków 3D, ale też poprawić komfort pracy jej operatora. Jedną z takich funkcji jest możliwość wznawiania wydruku po awarii takiej jak brak zasilania lub zatkanie dyszy, czy koniec filamentu.

Innym, dość rzadko spotykanym, rozwiązaniem było zastosowanie specjalnych podgrzewaczy do utrzymywania stałej temperatury wewnątrz komory roboczej. Pozwala to na kontrolowanie warunków w czasie druku 3D oraz zmniejszenie ryzyka odklejania się modelu oraz jego pękania w trakcie ochładzania się dolnych warstw. Konkurencyjne rozwiązania bardzo często wykorzystują do tego ciepło wydzielane z głowicy drukującej i platformy roboczej.

Kolejnym urządzeniem z serii EVO była drukarka 3D EVO 22, która z obszarem roboczym na poziomie 305 x 305 x 578 mm, była o wiele większa od swojego pierwowzoru. Cena modelu standardowego wynosiła niespełna 8.000 $, podczas gdy wersja EVO 22 wyceniona została na 12.000 $. Najnowszy model EVO R jest najmniejszą obecnie drukarką 3D w tej serii. Jej obszar roboczy wynosi w tym wypadku 300 x 220 x 229 mm.

Pomimo najniższej pozycji w hierarchii modeli od Airwolf 3D, EVO R łączy z wyższymi wersjami szereg bardzo ważnych funkcji i parametrów, takich jak chociażby:

 • podwójny ekstruder,
 • maksymalna temperatura głowicy: 315oC,
 • maksymalna temperatura platformy roboczej: 160oC,
 • minimalna wysokość warstwy: 0,04 mm,
 • automatyczna kalibracja platformy roboczej,
 • wbudowane filtry HEPA oraz węglowy,
 • wymienne dysze o średnicach 0,35 mm, 0,5 mm, 0,8 mm, 1,0 mm,
 • 7-calowy panel dotykowy,
 • zintegrowany system kamer do monitorowania procesu druku 3D,
 • wznawianie drukowania po awarii zasilania,
 • wyłącznik bezpieczeństwa,
 • detektory wykrywania zbyt wysokiej temperatury platformy roboczej oraz głowicy.

Jak widać producent przykłada bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa, co pozwala zaklasyfikować tą urządzenie jako idealnie nadające się do sektora edukacji. Ze względu na zaawansowane funkcje oraz duży obszar roboczy przeznaczeniem nie będzie jednak raczej edukacja wczesnoszkolna, lecz raczej uczelnie wyższe i zawodowe szkoły średnie. Cena EVO R ustalona została na 5.000 $.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments