Cura 4.2 – nowe funkcje i jeszcze większa stabilność

Kategoria: Programy i strony www 04 sie 2019

Cura to jeden z najpopularniejszych na rynku slicerów, przeznaczonych do drukarek 3D typu FDM. Główną zasługą jego popularności jest z pewnością fakt, że jest on bezpłatny, cały czas rozwijany oraz może poszczycić się funkcjonalnością, jaką spotykamy przede wszystkim w oprogramowaniu płatnym. Ultimaker wypuścił niedawno nową wersję, oznaczoną jako 4.2, w której znalazło się kilka ciekawych funkcjonalności.

Kolejny miesiąc i kolejna aktualizacja jednego z najpopularniejszych, darmowych slicerów do niskobudżetowych drukarek 3D typu FDM. Tym razem oprogramowanie może pochwalić się kilkoma ulepszonymi funkcjami użytkowymi, które mają usprawnić proces przygotowywania modeli do druku 3D.

Lista nowych funkcji w Cura 4.2:

  • Orthographic View – widok, który umożliwia użytkownikom porównanie wymiarów modelu przed rozpoczęciem jego drukowania.
  • Object List – nowa pojawiająca się lista, która ułatwia identyfikowanie modelu po jego nazwie. Wystarczy kliknąć w konkretną nazwę, a przypisany do niej model zostanie wyróżniony.
  • Layer View Line Type – dla łatwiejszego rozróżnienia dodano nowe kolory dla wypełnienia (pomarańczowy) oraz ostatnich warstw suportów (niebieski).
  • Slice Button Delay – po kliknięciu w przyciski „Slice” jego nazwa zmienia się na „Processing”, tak aby mieć pewność, że rozpoczął się proces cięcia pliku.
  • Nozzle Switch Prime Distance – nowe ustawienie pozwalające na precyzyjne określenie dystansu „rozbiegowego” dla głowicy w drukarkach dwugłowicowych. Ze względu na stosowanie różnych materiałów ich tendencja do wyciekania z głowicy może być również różna, funkcja ta zapobiega tego typu sytuacjom.
  • Smart Z Seam – opcja poprawiająca wygląd finalnego wydruku. Po analizie geometrii modelu program automatycznie wybierze umiejscowienie szwu, tak aby był możliwie najmniej widoczny.

Poza ulepszeniami mającymi wpływ na komfort pracy użytkownika w Cura 4.2 po raz kolejny zaimplementowano rozszerzoną bazę wsparcia dla drukarek 3D firm trzecich. Tym razem listę tą powiększono o mod Creawsome, który dodaje definicje dla większości drukarek 3D firmy Creality.

Najnowszą wersję Cura 4.2 oraz więcej informacji na jej temat można znaleźć bezpośrednio na stronie producenta.

Źródło: www.ultimaker.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments