eForge – wielomateriałowa drukarka 3D do elektroniki

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 27 sie 2019

Electronic Alchemy to jedna z pierwszych firm, która planuje wypuścić na rynek desktopową drukarkę 3D, będącą w stanie drukować elementy elektroniki z wykorzystaniem ośmiu różnych materiałów. Urządzenie ma trafić do sprzedaży na początku października, a w jego testowaniu brała udział między innymi NASA.

Electronic Alchemy to amerykańska firma, mająca swoją siedzibę w Alabamie. Według ich zapowiedzi system eForge dostępny będzie w sprzedaży od pierwszego października. Aktualnie trwają jednak zakrojone na szeroką skalę beta testy prototypu oznaczonego jako eForge 0.6, który od czerwca znajduje się w posiadaniu amerykańskiej agencji kosmicznej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wersja 1.0 pojawi się na rynku we wspomnianym wcześniej terminie.

Podstawowym zastosowaniem omawianego urządzenia ma być możliwość drukowania wszelkiego rodzaju komponentów oraz czujników urządzeń elektrycznych. Można projektować je samodzielnie lub pobierać z ogólnodostępnej biblioteki, znajdującej się na stronie producenta.

eForge wyposażono w ruchomą, automatycznie kalibrowaną oraz podgrzewaną do 120oC platformę roboczą, jak również moduł ekstrudera, w którym umieszczono aż 8 głowic i wytłaczarek. Każda z nich może pracować w tym samym procesie druku 3D, z wykorzystaniem różnych temperatur z zakresu do 300oC. Szpule z materiałami możemy zamontować na uchwytach znajdujących się z tyłu drukarki 3D. Rozdzielczość osi Z urządzenia wynosi 1,35 mikrometra.

Jakiś czas temu Electronic Alchemy zaprezentowało test drukowania prostego czujnika ciśnienia. Model zaprojektowano w oprogramowaniu ThinkerCAD, a następnie wyeksportowano go do slicera, gdzie został zamieniony na gcode. Czujniki składał się z trzech odrębnych pakietów warstw. Na spodzie oraz na górze znajdował się materiał oporowy, a pomiędzy nimi materiał pojemnościowy. Element o wymiarach 20 x 25 x 5 mm drukował się około 9 minut.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments