Farsoon Technologies opracowuje stal narzędziową H13 dla systemów DMLS

Kategoria: Materiały do druku 3D 21 sie 2019

Producent przemysłowych drukarek 3D, firma Farsoon Technologies, we współpracy z amerykańskim producentem narzędzi Next Chapter Manufacturing opracowują parametry druku w technologii DMLS dla stali narzędziowej H13. Efekty ich pracy pozwoliły na uzyskanie elementów o gęstości 99% i właściwościach niemal identycznych, jak w przypadku narzędzi wykuwanych z tego materiału.

Stal narzędziowa H13 jest bardzo trudnym materiałem do druku 3D w technologii spiekania laserem. Dzieję się tak ze względu na dużą zawartość węgla, który ma skłonność do „parowania” w ekstremalnie wysokich temperaturach. Prowadzi to zazwyczaj do pęknięć termicznych oraz innych wad wewnętrznych w drukowanych elementach.

Zaletą systemu do druku 3D od Farsoon Technologies jest jego otwartość, co pozwala na przeprowadzanie eksperymentów z dowolnymi proszkami do druku 3D. Dzięki zmianie różnych parametrów, takich jak na przykład moc lasera, można uzyskać optymalne parametry spieku dla konkretnego materiału. Po wielu testach udało się w ten sposób dopracować ustawienia dla stali narzędziowej H13, uzyskując lite elementy o gęstości 99% oraz właściwościach bardzo zbliżonych do elementów kutych.

Z racji swoich właściwości stal narzędziowa jest bardzo często wykorzystywana w matrycach do wytłaczania oraz elementach form wtryskowych. Wykazuje ona bowiem, z racji obróbki cieplnej jakiej była poddawana, dużą odporność na ściskanie oraz zużycie. Z tego też względu jednymi z pierwszych wykonanych z tego materiału wydruków 3D były narzędzia do oddzielania oraz chłodzenia części z tworzyw sztucznych wyjętych z rdzeni form wtryskowych. Dzięki nim udało się skrócić czas cyklu chłodzenia z 48 sekund do 30 sekund. Wzrost wydajności szacowany jest na około 100.000 USD oszczędności rocznie.

Możliwość pracy ze stalą narzędziową H13 w technologii druku 3D metodą DLMS może wywrzeć duży wpływ na przemysł produkcyjny, który ze względu na wspomniane na początku problemy musiał zrezygnować z tego materiału na rzecz innych rodzajów stali, w tym najpopularniejszej stali maraging, która jest (według omawianych firm) gorsza od H13.

Źródło: www.3dprinting.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments