Matowy i łatwy w obróbce filament PLA od SpiderMaker

Kategoria: Materiały do druku 3D 13 sie 2019

Tajwański producent filamentów do niskobudżetowych drukarek 3D typu FDM wprowadził do swojej oferty produkt, który niejako stawia postrzeganie przez nas PLA w zupełnie inny sposób. Zaprezentowane przez nich tworzywo jest nie tylko matowe, ale też łatwe w obróbce oraz na swój sposób elastyczne.

PLA jest zdecydowanym liderem rynku filamentów do drukarek 3D typu FDM. Jego miesięczna sprzedaż jest większa niż łączna sprzedaż wszystkich pozostałych materiałów z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych tworzyw do druku 3D. Sporą zasługą takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim fakt, że jest on stosunkowo łatwy do opanowania. Nie bez powodu materiał ten zalecany jest wszystkim początkującym użytkownikom drukarek 3D.

Pomimo wspomnianej powyżej zalety tworzywo to ma też swoje wady, które oczywiście nie przez każdego traktowane są jako takowe. Jedną z nich jest wysoki połysk wykonanych z niego modeli, które z tego powodu prezentują się przede wszystkim tanio i dość tandetnie. Poza tym materiał ten, pomimo że jest bardzo twardy, to charakteryzuje się dużą kruchością oraz trudnością w wykańczaniu jego powierzchni. PLA od SpiderMaker z powodzeniem rozwiązuje wszystkie te problemy.

SpiderMaker to marka tajwańskiej firmy Shinkong Synthetic Fibers Corporation (SSFC), która może pochwalić się pięćdziesięcioletnim doświadczeniem w branży tworzyw sztucznych. W swojej ofercie posiada szereg ciekawych materiałów do druku 3D, pośród których znajdziemy między innymi nowy, matowy filament PLA. Tworzywo to przenosi druk 3D z tego typu materiałów na nieco wyższy poziom, idealnie nadając się do projektowania przemysłowego oraz wykonywania modeli inżynierskich, zapewniając im o wiele bardziej atrakcyjne wykończenie powierzchni.

O wiele bardziej interesującą dla przemysłu wartością będzie jednak nie matowe wykończenie, a jego właściwości mechaniczne. Tworzywo to bowiem, w odróżnieniu od tradycyjnego PLA, nie tylko nie jest kruche, ale wręcz bardzo elastyczne i twarde zarazem. Nitkę filamentu możemy z powodzeniem zawiązać w supeł, bez obawy o jej zerwanie. Dzięki temu o wiele łatwiej usuwa się z modelu podpory, bez ryzyka skaleczenia dłoni. Kolejną interesującą właściwością jest możliwość łatwej obróbki powierzchni. Matowe PLA od SpiderMaker możemy bez większych problemów szlifować, ciąć oraz rzeźbić w nim. Wygląda to mniej więcej bardzo podobnie do możliwości obróbki ABS.

Filament dostępny jest w osiemnastu ciekawych kolorach, dostarczanych w wytrzymałych kartonowych pudełkach, które w prosty sposób przekształcić możemy w wolnostojącą szpulę z dozownikiem. Rozwiązanie to zabezpiecza dodatkowo przed osadzaniem się na nim kurzu. Zalecane przez producenta parametry druku 3D to temperatura z zakresu od 210oC do 230oC oraz prędkość w granicach 10-60 mm/s. Cena materiału to około 37 $ za szpulę o masie 0,75 kg.

Źródło: www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments