Stratasys F120 – przemysłowa jakość w przystępnej cenie

Kategoria: CADXPERT Informacje branżowe 06 sie 2019

Za sprawą drukarki 3D Stratasys F120 każdy może mieć dostęp do przemysłowych systemów druku 3D Stratasys w przystępnej cenie. Jest to urządzenie stworzone specjalnie po to, by dać firmom dysponującym nieco mniejszym budżetem rozwiązanie spełniające ich zaawansowane potrzeby. Jakie więc przewagi nad niskobudżetowymi urządzeniami FFF ma technologia Stratasys FDM?

Stratasys F120 jest kompaktową wersją popularnej i bardzo dobrze sprzedającej się w Polsce serii przemysłowych drukarek 3D F170, F270, F370. Nowy model stanowi poniekąd uzupełnienie serii o urządzenie do szybkiego prototypowania. Drukarka 3D obsługuje materiały takie jak ABS-M30 i ASA oraz rozpuszczalny materiał podporowy SR-30. Pomimo zmniejszonych gabarytów, obszar roboczy urządzenia wynosi tyle, ile w przypadku maszyny F170, czyli 254 × 254 × 254 mm.

Dokładność to jeden z kluczowych obszarów, w których F120 wyróżnia się na tle konkurencji. Urządzenie jest w stanie wytwarzać części z dokładnością +/- 0,2 mm lub +/- 0,002 mm/mm (w zależności od tego, która wartość jest większa) i tolerancją w osi Z wynoszącą 0.000/+ wybrana wysokość warstwy. Dzięki F120 wydrukowane elementy będą bardzo dokładnie odzwierciedlać wymiary modelu CAD, bez względu na to w ilu seriach trzeba je wykonać.

Tak jak w przypadku każdej profesjonalnej drukarki 3D, nie trzeba martwić się ciągłą kalibracją, nie musimy pilnować urządzenia ani ustawiać szeregu skomplikowanych parametrów. Stratasys gwarantuje ciągłą, niezawodną pracę maszyny. Dzięki zwiększonemu zasobnikowi na materiał F120 jest w stanie drukować nieprzerwanie do 250 godzin.

F120 wykorzystuje tworzywa termoplastyczne ABS-M30 ™ i ASA, które zapewniają wytrzymałość, trwałość i wykończenie wystarczające do zaspokojenia szerokiego zakresu potrzeb, od prototypowania aż po produkcję. Możliwość stosowania rozpuszczalnego materiału podporowego SR30 ™ daje nam pełną swobodę projektowania części z wewnętrznymi przejściami i skomplikowanymi kształtami. Materiał podporowy rozpuszcza się w kąpieli z roztworem, co skraca czas potrzebny na końcową obróbkę wydruku.

Materiał ABS to jeden z najbardziej uniwersalnych i wytrzymałych termoplastów. Zastosowania:

  • szybkie prototypowanie,
  • weryfikacja poprawności projektu.

Materiał ASA jest odporny na działanie promieni UV, nie wypacza się i zachowuje stabilność wymiarową. Zastosowania:

  • prototypowanie funkcjonalne,
  • części zamienne,
  • narzędzia i uchwyty,
  • obudowy urządzeń, osłony, pojemniki
  • zaślepki, klapki, zaczepy.

F120 jest rozwinięciem wielokrotnie nagradzanej serii Stratasys F123 ™. Maszyny te łączą sprawdzone rozwiązania technologiczne, powtarzalność i precyzja wytwarzania z łatwością użytkowania. Dzięki stałej kontroli temperatury części są drukowane zgodnie z projektem – nie podwijają się ani nie wypaczają. Kontrola temperatury pozwala także na druk z dużą gęstością wypełnienia, która jest znacznie bliższa formowanym lub obrabianym częściom.

Łatwa wymiana materiału oraz szczelnie zamykane zasobniki, chroniące przed wilgocią to składowe niezawodności Stratasys. Oprogramowanie GrabCAD Print pozwala na drukowanie natywnych plików bezpośrednio z oprogramowania CAD. W GrabCAD możemy ustawić wszystkie potrzebne parametry, takie jak orientacja czy wypełnienie, bez konieczności edycji w programie CAD.

Drukarka 3D Stratasys F120 jest dostępna już od 46 900 PLN netto.

Jeśli nie wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki 3D, zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez firmę CadXpert “Poradnikiem Kupującego”, dzięki któremu poznasz między innymi różnicę pomiędzy technologiami FDM i FFF.

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments