BIOLIFE4D biodrukuje pierwsze miniaturowe serce w USA

Kategoria: Druk 3D w medycynie 17 wrz 2019

BIOLIFE4D jest jednym z pionierów biodruku 3D w Stanach Zjednoczonych, jest też pierwszą firmą w tej części świata, której udało się wydrukować w tej technologii miniaturowej wielkości ludzkie serce. Oficjalną misją firmy jest jednak coś o wiele bardziej znaczącego, a mianowicie stworzenie w pełni funkcjonalnego i pełnowymiarowego serca z wykorzystaniem biodruku 3D oraz komórek pobranych od pacjenta.

Biodruk 3D ludzkiego serca z komórek pacjenta oczekującego na przeszczep jest wielkim wyzwaniem dla współczesnych naukowców, ale też korzyści z tego płynące byłyby niezwykle istotne. Przede wszystkim zminimalizowano by w ten sposób ryzyko odrzucenia przeszczepu takiego narządu przez organizm oraz skrócono czas oczekiwania na konkretnego dawcę.

Amerykanie uważają, że znajdują się w światowej czołówce naukowców, pracujących nad biodrukiem 3D pełnowymiarowego i funkcjonalnego ludzkiego serca, a ich postępy w tej dziedzinie mogą napawać optymizmem. Zaledwie rok temu udało im się wykonać biodruk 3D ludzkiej tkanki sercowej, by po kilkunastu miesiącach zaprezentować miniaturowe serce o pełnej strukturze.

W okresie pomiędzy wspomnianymi powyżej etapami naukowcy poświęcili sporo czasu na pracę nad biodrukiem 3D poszczególnych składowych serca. Na początku bieżącego roku udało się wykonać w tej metodyce między innymi zastawki, komory oraz naczynia krwionośne. Aby było to możliwe BIOLIFE4D opracowała specjalny biotusz, który wykorzystuje unikalną kompozycję różnych związków macierzy pozakomórkowej, które są w stanie ściśle odtworzyć właściwości charakterystyczne dla serca ssaka.

Proces biodruku 3D, na którym bazuje BIOLIFE4D opiera się na wykorzystaniu komórek macierzystych od danego pacjenta, które są następnie „przeprogramowywane” na poszczególne komórki wchodzące w skład mięśnia sercowego. Zapewnia to swego rodzaju “biokompatybilność” przez co o wiele „łatwiej” można by wykonać przeszczep, minimalizując możliwe powikłania oraz odrzucenie serca przez organizm.

Naukowcy zapowiadają, że będą kontynuować swoją pracę do czasu, aż będą w stanie wykonać pełnowymiarowe ludzkie serce, nadające się do przeszczepu, co może przyczynić się do zmiany sposobu leczenia chorób serca.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments