Cintiq 22 – nowy 21,5” tablet graficzny od Wacom

Kategoria: Elektronika 22 wrz 2019

Cintiq to jedna z najpopularniejszych serii tabletów graficznych od firmy Wacom. Najnowszy model oznaczony jako 22 charakteryzuje się przede wszystkim ogromnym ekranem o przekątnej 21,5” oraz stosunkowo korzystnym stosunkiem ceny do oferowanej jakości oraz komfortu pracy.

Podstawowym tabletem piórkowym z serii Cintiq jest model 16, wyposażony w ekran o przekątnej 15,6”. Można powiedzieć, że wersja 22 jest dokładnie tym samym urządzeniem, o dokładnie takiej samej specyfikacji, wyłączając z tego oczywiście parametry charakterystyczne dla powiększonego ekranu, który w tym przypadku posiada przekątną 21,5” oraz rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 px. Dokładność odwzorowania kolorów Adobe RGB wynosi przy tym 72%.

W zestawie z tabletem znajdziemy pióro Wacom Pro Pen 2, które nie wymaga ładowania oraz uznawane jest za jedno z lepszych tego typu akcesoriów dostępnych obecnie na rynku. Aby umożliwić jak najbardziej precyzyjne szkicowanie, z jak najmniejszym opóźnieniem oraz wysokim komfortem użytkowania, wyświetlacz wykrywa 8192 poziomy czułości na nacisk oraz pokryty jest specjalną warstwą antyodblaskową. Charakteryzuje się on również wysoką odpornością na zarysowania.

Powłoka antyodblaskowa z jednej strony poprawia komfort pracy na urządzeniu, ponieważ eliminuje niepożądane refleksy światła oraz zmniejsza odczucie rysowania rysikiem po szkle, ale z drugiej strony przyczynia się do efektu tak zwanego zamglenia, co w pewnym stopniu tłumi kolory, które na typowo szklanej powierzchni zawsze będą wyglądać na bardziej żywe.

Pomimo, że już na wstępie uznałem cenę omawianego tabletu graficznego jako jedną z jego zalet, to tak naprawdę kwestia ta może zostać poddana dyskusji. Około 1.000 USD-1.200 USD za sprzęt o tak dużym ekranie może wydawać się niezbyt wygórowaną ceną, ale musimy pamiętać o tym, że Cintiq 22 nie jest tabletem klasy profesjonalnej, chociażby ze względu na rozdzielczość ekranu. „Zaledwie” 6” mniejszy Cintiq 16 kosztuje praktycznie o połowę mniej, a taniej można nabyć również wersję 13 Pro, która charakteryzuje się wsparciem dla rozdzielczości 4K. W niektórych przypadkach to jednak rozmiar może mieć największe znaczenie i wówczas Cintiq 22 wydaje się być rozwiązaniem niemal idealnym.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments