Drukowany w 3D „szklany” kask receptą na lepszą rozpoznawalność futbolistów

Kategoria: Projekty 3D 18 wrz 2019

Futbol amerykański to najpopularniejszy sport zespołowy w Stanach Zjednoczonych, a mimo to jego zawodnicy nie należą do czołówki najlepiej zarabiających. Co więcej ze względu na stosowanie zapewniających bezpieczeństwo kasków, nie należą oni również do tych najbardziej rozpoznawalnych sportowców, przez co często identyfikowani są tylko jako numerek oraz pozycja na boisku. Wykonany z przeźroczystego materiału, drukowany w 3D kask, ma nie tylko być bezpiecznym, ale też bardziej uwidocznić znajdującego się pod nim zawodnika, zwiększając w ten sposób jego interakcję z kibicami.

Glass Helmet Project to inicjatywa opracowana we współpracy projektanta Victora Salomona oraz firmy Uninterrupted, której współzałożycielem jest słynny koszykarz LeBron James. Jej celem jest uczynienie zawodników futbolu amerykańskiego bardziej widocznymi i, jakkolwiek źle by to nie zabrzmiało, ludzkimi. Wynika to z faktu, że ze względu na brutalny charakter tego sportu oraz ubiór zawodników, często traktuje się ich jako zwykłe, bezosobowe mięso armatnie.

Według LeBron Jamesa jest to jeden z największych problemów dyscyplin, w których gracze korzystają z zabudowanych kasków. Gdyby nie numer na koszulce, to nikt nie wiedziałby kim jest dany zawodnik, a rzadko kiedy zdarza się, że kibice wiedzą też jak on wygląda, ani kim jest poza boiskiem. Z jednej strony zapewnia to zawodnikom anonimowość, ale też zmniejsza stopień interakcji pomiędzy nim, a kibicami.

Projektowanie kasku rozpoczyna się od pomiaru głowy danego zawodnika, a następnie, na podstawie tych pomiarów, wykonuje się model 3D, który następnie wysyłany jest do drukarki 3D. W tym wypadku wykorzystuje się technologię SLA, ze względu na możliwość produkcji przeźroczystych oraz solidnych obiektów. W ostatnim etapie kask jest czyszczony oraz polerowany na wysoki połysk, tak aby był możliwie jak najbardziej przejrzysty.

Twórcy projektu niechętnie dzielą się informacjami na temat wykorzystywanego do druku 3D sprzętu oraz czasu trwania całego cyklu produkcyjnego. Wiadomo jedynie że kratka chroniąca twarz drukowana jest oddzielnie, a następnie przymocowywana do samego kasku. W chwili obecnej kilku graczy testuje wykonane w ten sposób „ochraniacze”, przede wszystkim pod kątem ich wytrzymałości.

Najlepszym podsumowaniem całego projektu są słowa dyrektora Uninterrupted, który mówi, że zawodnicy futbolu amerykańskiego kaski i strój sportowy zakładają jedynie na 3 godziny w tygodniu, przez 17 tygodni w roku. „Szklany” kask ma pokazywać, że pod jego powierzchnią nadal znajdują się ludzie, którzy przez resztę roku są braćmi, ojcami, artystami, czy też przedsiębiorcami.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments