Ionic Hybrid Support – nowy filament podporowy

Kategoria: Materiały do druku 3D 03 wrz 2019

MatterHackers wprowadził do swojej oferty dość interesujący filament podporowy, który może rozwiązać wiele problemów z drukiem 3D obiektów o bardzo skomplikowanej geometrii. Ionic Hybrid Support łączy w sobie najważniejsze zalety innych tego typu materiałów, umożliwiając jego stosowanie w różnych sytuacjach oraz we współpracy z różnymi tworzywami.

Pierwszym najpopularniejszym materiałem podporowym, stosowanym w niskobudżetowym druku 3D w technologii FDM, był (i nadal pozostaje) filament, z którego drukujemy nasz docelowy model. Nie tylko jest to rozwiązanie najprostsze, ale też najmniej wymagające jeśli chodzi o konstrukcję samej drukarki 3D, ponieważ do jego realizacji wystarczy nam zestaw wyposażony w jedną tylko głowicę.

Rozwiązanie takie posiada jednak sporo wad. Po pierwsze podpierana powierzchnia nie jest idealna, po drugie materiał ten jest dość trudny do usunięcia, a po trzecie nie możemy go stosować w trudnodostępnych miejscach. Problemy te zostały rozwiązane poprzez wprowadzenie dwóch rodzajów materiałów rozpuszczalnych (HIPS oraz PVA). Dzięki nim możemy drukować obiekty o dowolnie skomplikowanej geometrii.

Niestety zastosowanie tych tworzyw również nie eliminuje wszystkich problemów. Część z tych materiałów rozpuszcza się bowiem w wydzielających nieprzyjemny zapach rozpuszczalnikach, a sam proces potrafi trwać wiele godzin. Tworzywa te wykazują również niską temperaturę topnienia, co uniemożliwia stosowania ich z filamentami wysokotemperaturowymi.

Ionic Hybrid Support łączy w sobie zalety filamentów rozpuszczalnych, dodając do tego jeszcze inne właściwości. Przede wszystkim materiał ten jest rozpuszczalny w wodzie, co jest o wiele tańsze niż konieczność stosowania dodatkowych rozpuszczalników. Poza tym jesteśmy w stanie dość łatwo go wyłamywać, dzięki czemu, poprzez oderwanie dużych fragmentów podpór, możemy znacząco skrócić czas koniecznej kąpieli wodnej. Temperatura robocza na poziomie 250oC pozwala z kolei na współpracę z tworzywami takimi jak chociażby Nylon.

Największą barierą, zniechęcającą do korzystania z Ionic Hybrid Support może być jego cena. Za 750g szpulę tego filamentu zapłacić trzeba aż 120 USD.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments