Optymalizacja topologiczna w druku 3D z betonu
Holenderski startup Vertico we współpracy z Uniwersytetem w Gandawie przeprowadził badania określające potencjał zmniejszenia emisji CO2 oraz zwiększenia wydajności podczas druku 3D z betonu, poprzez zminimalizowanie ilości wykorzystywanego materiału. W celu realizacji tych założeń posłużono się optymalizacją topologiczną.
Holandia należy do europejskich liderów z zakresu produkcji drukarek 3D, jak również wykorzystania ich do najróżniejszych projektów. Poza licznymi realizacjami, kojarzonych z tym regionem, rowerów znajdziemy również kilka ciekawych projektów mostów oraz kładek. Najnowszą konstrukcję stanowi właśnie kładka, do której produkcji wykorzystano o 60% mniej betonu niż ma to miejsce zazwyczaj.
Firma Vertico powstała w 2017 roku i od samego początku skupiała się na rozwiązaniach z zakresu wielkoformatowego druku 3D. W swoim portfolio posiada zarówno rozwiązania mobilne, które można zamontować na ramieniu robotycznym, jak również o wiele większe jednostki umieszczane na o wiele większych suwnicach, pozwalające na druk 3D z betonu na obszarze roboczym wynoszącym 8,0 x 5,0 x 2,2 m.
Najnowszy projekt Vertico powstał we współpracy z Uniwersytetem w Gandawie. Wspólnymi siłami zaprojektowano kładkę dla pieszych, która być może nie wydaje się szczególnie imponująca pod względem rozmiarów, ale charakteryzuje się bardzo ciekawym wzornictwem, wynikającym z zastosowania optymalizacji topologicznej w procesie jej projektowania. Zabieg ten miał na celu zmniejszenie ilości wykorzystanej w procesie druku 3D ilości betonu, przy zachowaniu maksymalnej możliwej wytrzymałości.
Według aktualnych szacunków, firmy budowlane odpowiadają za około 23% globalnej emisji CO2. Wykorzystanie zastosowanej przez Vertico optymalizacji topologicznej pozwoliło na zaoszczędzenie około 60% betonu, co w ogólnym rozrachunku ma przynieść wymierne korzyści dla środowiska.
Zarówno Vertico, jak i Uniwersytet W Gandawie nie są szczególnie wylewne, jeśli chodzi o szczegóły tego projektu. Nie wiemy dokładnie jakie wymiary ma kładka oraz gdzie zostanie zamontowana. Widomo jedynie, że stworzono ją przy pomocy systemu o obszarze roboczym na poziomie 4,5 x 2,0 x 2,5 m.
Źródło: www.3dnatives.com