Druk 3D z włókna… wełny

Kategoria: Materiały do druku 3D 17 paź 2019

Wraz z rozwojem druku 3D oraz pragnieniem wytwarzania własnych i nietypowych rzeczy, nieustannie zwiększa się również baza przeróżnych, czasem również mocno zaskakujących materiałów, z których można w tej technologii korzystać. Jednym z tego typu tworzyw jest na przykład włókno wełny.

Drewno, metal, kamień, czekolada, włókno węglowe lub szklane to materiały, które dawno temu zdążyły nam spowszednieć i nikogo, kto chociaż trochę interesuje się technologiami przyrostowymi, nie dziwią już obiekty z nich wytworzone. W ich miejsce pojawia się jednak coraz więcej innych tworzyw, które można obecnie uznać za nietypowe, a pośród nich na wyróżnienie zasługuje między innymi wełna, filc oraz inne tekstylia.

Naukowcy z Wydziału Architektury oraz Planowania Urbanistycznego Uniwersytetu Michigan opracowali nową metodę filcowania, którą nazwali Hard+Soft. Umożliwia ona wzajemne przeplatanie różnego rodzaju wełny oraz poliestru we wszystkich trzech wymiarach.

Opracowaną technologię igłowego filcowania robotycznego wykorzystano do wykonania szeregu prototypowych paneli oraz podnóżka. Zaprezentowano przy tym kilka możliwych do wykonania technik filcowania, takich jak na przykład na zakładki oraz pikowanie. Pomysł powstania tego typu urządzenia zrodził się w odpowiedzi na stosunkowo rzadkie wykorzystywanie technologii przyrostowych w przemyśle tekstylnym.

Jedna z bardziej znanych właściwości filcu, która pozwala na łączenie go z wieloma innymi rodzajami materiału, czyni z niego idealną bazę do wytwarzania elementów o różnym stopniu elastyczności. Filcowanie w trzech wymiarach umożliwia również kontrolę nad innymi parametrami, takimi jak sztywność oraz gęstość oraz tworzenie bardziej złożonych kształtów przestrzennych.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments