W Dubaju powstał największy na świecie budynek wydrukowany w 3D bezpośrednio w miejscu docelowym

Kategoria: Projekty 3D Przemysłowe drukarki 3D 27 paź 2019

Panorama Dubaju kojarzona jest przede wszystkim z przekraczaniem wszelkiego rodzaju granic architektonicznych. Nie można było więc wybrać lepszego miejsca do zaprezentowania kolejnego kamienia milowego dla technologii druku 3D w budownictwie niż to popularne miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W dzielnicy Warsan wydrukowano w 3D największy na świecie budynek wykonany bezpośrednio na miejscu, gdzie został on zaplanowany. Obiekt ten został wpisany do księgi rekordów Guinnessa.

Wykonany budynek posiada dwie kondygnacje oraz spełnia wszystkie rygorystyczne normy budowlane, a jego konstrukcję poddano niemal rocznym testom. Projekt rozwijany był przy udziale Apis Cor oraz University of Nantes. Ta ostatnia jednostka przeprowadzała jednocześnie badania nad wykorzystaniem specjalnych materiałów dla potrzeb druku 3D w budownictwie.

W czasie druku 3D posłużono się specjalną mieszaniną płynów nasyconych minerałami, które zestalają się w beton. Przy pomocy tej technologii udało się postawić budynek o wysokości około 9,5 metra oraz powierzchni 640 metrów kwadratowych. Cały projekt realizowany był w całości na miejscu, gdzie budynek został przewidziany, bez żadnych dodatkowych prac montażowych. W czasie budowy korzystano wyłącznie z komponentów dostępnych lokalnie.

Inżynierowie z Dubaju od dłuższego czasu wykazują duże zainteresowanie wykorzystaniem technologii druku 3D w budownictwie. Zainteresowanie tą tematyką przejawiają nie tylko istniejące już przedsiębiorstwa, ale też te nowe, które powstają ukierunkowane na tego typu działalność. Drukowanie budynków nie jest dla nich jedynie pokazem własnych możliwości, ale niesie również ze sobą znaczne oszczędności związane nie tylko z możliwością wykorzystania o wiele mniejszej kadry pracowniczej, ale przede wszystkim z rekordowo niskim czasem, jaki jest potrzebny do wznoszenia finalnych konstrukcji budowlanych.

Urzędnicy podają, że koszty budowy budynku o podobnych gabarytach wynoszą około 2,5 miliona dirhamów, podczas gdy koszt wybudowania omawianego dzisiaj obiektu wyniósł poniżej 1 miliona dirhamów. Do prac wykorzystano o połowę mniej pracowników i wygenerowano o 60% mniej odpadów. Budowa wszystkich ścian zajęła zaledwie dwa dni, a reszta prac wykończeniowych kolejne cztery miesiące.

Źródło: www.3dprinting.com

 

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments