LDH 3.X – nowa głowica ze zmiennym układem optycznym dla optymalizacji druku 3D w technologii DED

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 16 paź 2019

Firma Optomec, znana z produkcji wysokiej jakości systemów do przemysłowego druku 3D z metalu, ogłosiła wprowadzenie nowej głowicy ze zmiennym układem optycznym. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać trzy ukierunkowane rozmiary plamki lasera o różnych wartościach mocy.

Głowica LDH 3.X jest w stanie działać w szerokim zakresie mocy lasera, która określana jest na wartości od 500 W do 3 kW. Pozwala to na optymalizację druku 3D w technologii DED (Directed Energy Deposition) pod kątem różnych zastosowań i w zależności od wymagań danego projektu.

Według Toma Cobbs’a, managera produktu w firmie Optomec, użytkownicy korzystający z druku 3D z metalu oraz osoby, które szukają tego typu rozwiązań do zastosowania w swoich firmach, poszukują urządzeń o możliwie największej mocy lasera oraz prędkości osadzania w celu maksymalizacji produkcji. Nie chcą jednak, aby powyższe parametry wiązały się z gorszą jakością ich finalnych produktów. Zastosowanie głowicy LDH 3.x pozwala na optymalizację tych parametrów, pozwalając na precyzyjne kontrolowanie mocy lasera w czasie drukowania obiektu, nad którym pracujemy.

Szeroki zakres obsługiwanych mocy lasera w omawianej głowicy możliwy jest dzięki zastosowaniu odpowiedniego, wydajnego systemu chłodzenia, wykorzystującego ulepszone kanały, przez które przepływa woda. Umożliwia on stosowanie cyklicznego zwiększania mocy oraz zmiany położenia optyki, pozwalając na uzyskanie optymalnych dla danego wydruku parametrów.

Zmienna optyka pozawala na pracę z trzema różnymi rozmiarami plamki lasera. Plamka zogniskowana na 0,6 mm pozwala na tworzenie mniejszych obiektów o skomplikowanej budowie, podczas gdy plamki o średnicach 2 mm i 3 mm pozwoli na szybką budowę elementów o prostej geometrii oraz o wiele większych rozmiarach. Dodatkowym atutem jest możliwość szybkiej zmiany dyszy poprzez zastosowane szybkozłączki.

Głowica LDH 3.X dostępna jest dla większości modeli systemu Optomec LENS.

Źródło: www.optomec.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments