Camper rewolucjonizuje swój proces projektowania obuwia dzięki drukarkom 3D od BCN3D Technologies

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 01 lis 2019

Camper, hiszpański producent obuwia, nawiązał współpracę z jednym z najpopularniejszych producentów niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, firmą BCN3D Technologies, nabywając od nich konstrukcje z serii Sigma oraz Sigmax. Urządzenia te mają wspomóc proces projektowania najnowszych kolekcji obuwia, pozwalając na jego usprawnienie poprzez lepszą optymalizację produktu przeznaczonego do produkcji.

Camper to międzynarodowy producent obuwia, mający swoją siedzibę w Inca na Majorce. Firma wprowadziła właśnie do swojego parku maszynowego drukarki 3D, produkowane przez mającą swoją siedzibę w Barcelonie, firmę BCN3D Technologies. Urządzenia te mają znacząco usprawnić procesy projektowania obuwia oraz zwiększyć kreatywność projektantów oraz inżynierów, którzy nad nimi pracują.

Kolekcje, które projektowane są z rocznym wyprzedzeniem, charakteryzują się pewną złożonością geometryczną, więc projektanci potrzebowali technologii, która będzie w stanie niezawodnie odtwarzać najbardziej szczegółowe modele. Według nich urządzeniami, które idealnie wpisują się w tą charakterystykę są drukarki 3D Sigma oraz Sigmax. Większość z prototypów drukowana jest z materiałów sztywnych, ale wiele z nich wykonuje się również z filamentów elastycznych, aby uzyskać efekt, który jest możliwie najbardziej zbliżony do rzeczywistości.

Jedną z najważniejszych zalet urządzeń od BCN3D Technologies jest system podwójnych ekstruderów. Dzięki nim Camper ma możliwość korzystania z filamentów rozpuszczalnych w wodzie, a to pozwala na odwzorowywanie nawet najbardziej skomplikowanych geometrii oraz skraca czas projektowania danej kolekcji.

Przed wprowadzeniem drukarek 3D do parku maszynowego firmy, projektanci pracowali wyłącznie w środowisku koncepcyjnym 2D, czyli z obrazem wyświetlanym na ekranie komputera. Drukarki 3D pozwoliły wynieść ten proces na zupełnie nowy poziom. W dziale technicznym projektowane są szkice 3D opracowywanych modeli, a już następnego dnia inżynierowie są w stanie dostarczyć fizyczny trójwymiarowy model, który pozwala nie tylko na zwiększenie ich kreatywności, ale też wyeliminowanie wszystkich zauważonych w ten sposób błędów.

Według pracowników Camper, druk 3D skrócił czas wykonania fizycznego prototypu z kilku tygodni do zaledwie jednego dnia.

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments