Druk 3D w technologii FDM z polimeru dostarczanego w postaci folii

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D Materiały do druku 3D 17 lis 2019

Producent zaawansowanych technologicznie polimerów, firma Covestro, opracował nowy typ głowicy drukującej do drukarek 3D w technologii FDM. Nowe rozwiązanie ma zapewnić bardziej efektywny sposób przetwarzania tworzyw zarówno pod względem kosztów, jak i wydajności.

Opracowany ekstruder zamiast tradycyjnego filamentu, zasilany jest tworzywem podawanym w formie wąskiego paska folii. Sam materiał, podobnie jak w tradycyjnej metodzie FDM również nawinięty jest na szpuli. Folia przechodząc przez obszar chłodzony, trafia do strefy gorącej, gdzie następuje jej topienie pod wpływem dostarczanego ciepła oraz ekstruzja przez dyszę o zadanej średnicy. Dalej proces druku 3D wygląda już standardowo.

Największą zaletą ekstrudera od Covestro jest fakt, że nie musimy kupować nowej drukarki 3D, aby móc z niego skorzystać. Firma opracowała go bowiem w takiej postaci, aby można go było zamontować do dowolnej drukarki 3D, podmieniając posiadany przez nas ekstruder. Oba procesy druku 3D są na tyle podobne do siebie, że taka transformacja powinna odbyć się stosunkowo łatwo.

Wprowadzenie takiego rozwiązania ma dla Covestro ogromne znaczenie biznesowe, ale niesie też ze sobą równie duże korzyści dla użytkowników końcowych. Firma ta posiada bowiem w swojej ofercie ogromną ilość różnego rodzaju folii wykonanych z polimerów. Dla Covestro jest to więc zwiększenie rynku zbytu, a dla klientów dostęp do nowej gamy tworzyw. Opracowanie samego ekstrudera zamiast całej drukarki 3D było najprostszym z możliwych, ale też najskuteczniejszym z rozwiązań.

Według producenta omawianego dzisiaj rozwiązania korzyści ze stosowania tworzywa w postaci folii jest co najmniej kilka. Przede wszystkim głowica przystosowana do tego typu materiału jest o wiele bardziej wydajna od głowicy na filament. Poza tym produkcja folii jest bardziej opłacalna (tańsza) od produkcji filamentu, a ich magazynowanie wymaga znacznie mniej miejsca. Folie wytłacza się również w bardziej kontrolowanych warunkach, a odchyłki grubości praktycznie tutaj nie występują. Stosowanie folii otwiera również drogę do łatwiejszego mieszania ze sobą dwóch różnych tworzyw.

Opracowany przez Covestro ekstruder będzie można zobaczyć już w nadchodzącym tygodniu, na targach Formnext we Frankfurcie nad Menem.

Źródło: www.3dprinting.com, www.britishplastics.co.uk

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments