Evolution FR – pierwsza ognioodporna żywica SLA od Cubicure

Kategoria: Materiały do druku 3D 14 lis 2019

Twórca technologii Hot Lithography, firma Cubicure zaprezentowała właśnie swój nowy ognioodporny materiał. Żywica Evolution FR jest pierwszym tego typu tworzywem, które jest w stanie przejść test ognioodporności UL94 V0.

UL94 V0 jest standardowym testem, który ma na celu upewnienie się, że poddawany mu materiał nie rozprzestrzenia płomieni na swoje otoczenie. Zjawisko takie zachodzi przeważnie pod postacią płonących kropli, które kapiąc na łatwopalne materiały znajdujące się w pobliżu, bardzo szybko są w stanie je zapalić.

Inżynierowie Cubicure określają swoje nowe tworzywo jako fotopolimer trudnopalny oraz bezhalogenowy, który kompatybilny jest z opatentowaną przez nich metodą druku 3D, określaną jako Hot Lithography. Technologia ta polega na druku z bardzo gęstej żywicy w warunkach podwyższonej do 120oC temperatury. Uzyskane w ten sposób obiekty wykazują się znacznie wyższą twardością oraz wytrzymałością niż w przypadku tradycyjnych metod druku 3D z fotopolimerów.

Według Cubicure opracowana przez nich żywica Evolution FR jest pierwszym niepalnym fotopolimerem, który dostępny jest dla technologii SLA. Dotychczas z niepalnymi tworzywami mieliśmy do czynienia wyłącznie w technologiach FDM oraz SLS. Otwiera to drogę do wielu nowych zastosowań, w których wymagana jest wysoka precyzja oraz stabilność materiałowa. Tworzywo to może okazać się idealne na przykład do produkcji elementów elektroniki użytkowej, jak również dla wielu innych gałęzi przemysłu.

Wydruki z Evolution FR można będzie zobaczyć na nadchodzących targach Formnext.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments