Anisoprint prezentuje wysokotemperaturową drukarkę 3D do druku z włókna węglowego w postaci ciągłej

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 06 gru 2019

Rosyjska firma Anisoprint jest jedną z nielicznych na rynku, które próbują nawiązać bezpośrednią walkę o klienta z firmą Markforged. Podobnie jak Amerykanie, posiadają oni w swojej ofercie drukarkę 3D do druku z włóknem węglowym, układanym w postaci ciągłej. Ich najnowsze urządzenie ProM IS 500 poza wspomnianą już funkcjonalnością oferuje również druk 3D z materiałów wysokotemperaturowych.

Włókno węglowe jest jednym z najwytrzymalszych znanych ludzkości materiałów. Jego niezwykłe właściwości wynikają jednak przede wszystkim z odpowiedniego zorientowania między sobą ciągłych nitek. Większość znanych nam drukarek 3D pozwala na druk z kompozytów z pociętymi fragmentami włókna, a to (pomimo że wzmacnia ten materiał) nie zbliża się jednak wartościami do włókna w postaci nienaruszonej.

Opracowana przez Anisoprint technologia pozwala na wykonywanie wydruków 3D z w pełni nienaruszonymi nitkami włókna węglowego, przeplatanymi warstwami z polimeru, co czyni je wyjątkowo wytrzymałymi. Znane nam obecnie urządzenia, które pozwalają na tego typu wydruki opierają swoje funkcjonowanie na połączeniu włókna węglowego z nylonem, który jest dość atrakcyjnym materiałem, ale niekoniecznie sprawdzającym się w ekstremalnych warunkach. ProM IS 500 rozwiązuje ten problem, pozwalając na stosowanie polimerów wysokotemperaturowych, takich jak chociażby PEEK, PEKK oraz ULTEM.

ProM IS 500 pozycjonowana jest jako urządzenie klasy przemysłowej. Przemawiają za tym chociażby zastosowane w jej konstrukcji komponenty. Dla przykładu wyposażono ją chociażby w serwosilniki, które spotykane są zazwyczaj w przemysłowych urządzeniach CNC oraz przeprojektowano panel sterowania, tak aby swoją funkcjonalnością nawiązywał również do tego typu maszyn.

Omawiana drukarka 3D wyposażona została w obszar roboczy o wymiarach 600 x 420 x 300 mm. Wewnątrz konstrukcji znalazło się również miejsce na komorę do suszenia filamentów, zdolną do pomieszczenia szpuli o masie do 2 kg. Maksymalna temperatura głowicy drukującej to 400oC, a temperatura do której możemy rozgrzać zamkniętą komorę to 160oC. Warunki te pozwalać mają na druk 3D z materiałów wysokotemperaturowych ze znacznym zmniejszeniem ryzyka powstawania różnego rodzaju wypaczeń.

ProM IS 500 nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży, ale Anisoprint poszukuje firm do swojego programu pilotażowego, w ramach którego można będzie nabyć je w cenie 100.000 EUR, podczas gdy jego cena regularna wynosić będzie w przedziale 150.000 EUR – 200.000 EUR.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.anisoprint.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments