Carbon i Lamborghini rozszerzają współpracę o produkcję części do Sian FKP 37

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 22 gru 2019

Ogłoszona w lutym bieżącego roku współpraca pomiędzy firmami Carbon oraz Lamborghini wywołała spory szum w branży. Potentat szybkiego druku 3D z fotopolimerów tworzył wówczas części do Urusa, pierwszego SUV’a Lamborghini. Nowy projekt przewiduje współpracę na podobnym polu, jednak tym razem dla pierwszej hybrydy włoskiego producenta samochodów.

Świat motoryzacji powoli staje na głowie. Coraz bardziej wyśrubowane normy europejskie zmuszają kolejnych producentów samochodów do montażu silników, których nie powstydziłyby się nawet najlepsze kosiarki do trawy, z jednej strony zmniejszając emisję spalin, z drugiej z kolei zabijając ducha motoryzacji.

Znak nadchodzących czasów nie omija nawet koncernów, które uznawane były za synonim mocy i ogromnych pojemności silników. Jednym z nich jest włoskie Lamborghini i ich zaprezentowany na tegorocznych targach motoryzacyjnych we Frankfurcie Sian FKP 37, model którym firma ta wkracza w proces elektryfikacji samochodów. Zabrzmiało złowieszczo, ale mówimy w tym wypadku o łagodnej odmianie hybrydy z 6,5-litrowym silnikiem V12 o łącznej mocy ponad 800 KM, prędkości maksymalnej wynoszącej 350 km/h oraz przyspieszeniu do „setki” w zaledwie 2,8 s.

Współpraca pomiędzy Lamborghini oraz Carbon sprowadza się do produkcji specjalnie zaprojektowanych otworów wentylacyjnych do modelu Sian FKP 37, które wytwarzane będą w technologii DLS (Digital Light Synthesis). Wprowadzenie do produkcji tego procesu pozwoliło na skrócenie czasu ich realizacji o dwanaście tygodni.

Według dyrektora technicznego Lamborghini aktualny proces opracowywania nowej części od momentu wstępnej koncepcji do wersji finalnej trwa dzięki tej technologii zaledwie trzy tygodnie, pozwalając na uruchomienie jej seryjnej produkcji zaledwie trzy miesiące później.

Źródło: www.3dantives.comwww.wyborkierowcow.pl

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments