Copperhead – wydajna głowica z ulepszoną izolacją od strefy gorącej

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 31 gru 2019

Na Kickstarterze dobiega właśnie końca kampania, na której nabyć możemy głowicę do drukarki 3D typu FDM, która według jej twórców eliminuje wszystkie bolączki związane z nieprawidłowym rozprowadzaniem ciepła. Copperhead ma nie tylko zapobiegać zacinaniu się filamentu, ale też zapewniać o wiele lepszą wydajność podczas procesu jego ekstruzji.

Twórcą kampanii jest amerykańska firma Slice Engineering, która ma na swoim koncie wprowadzenie na rynek głowicy Mosquito. Model ten charakteryzował się możliwością pracy w temperaturze 450oC oraz łatwą wymianą, przy pomocy jednej ręki. Copperhead ma być ulepszoną wersją tamtego rozwiązania.

Współczesne głowice do drukarek 3D pozbawione są w większości przypadków problemów, z którymi borykały się ich dawniejsze odpowiedniki. Główną przyczyną problemów było zazwyczaj zacinanie się filamentu. Spowodowane było to nie tylko samą konstrukcją głowicy, która w swoim niemal bezpośrednim sąsiedztwie posiada dwie strefy, z których jedna jest bardzo gorąca, podczas gdy druga powinna zachować możliwie jak najniższą temperaturę, ale przede wszystkim nieprawidłowym chłodzeniem jednej z nich.

Strefa gorąca to oczywiście przestrzeń, w której filament ulega uplastycznieniu do postaci, która może być ekstrudowana przez dyszę głowicy. Strefa chłodna to przestrzeń poprzedzająca strefę gorącą, w której filament powinien zachować swoją pierwotną formę tak, aby był w stanie, popychając tworzywo w postaci plastycznej, wypychać je z głowicy. W momencie kiedy strefa gorąca ma zbyt duży „wpływ” na strefę chłodną, znajdujący się w niej filament zaczyna mięknąć, blokując się i uniemożliwiając dalszą pracę drukarki 3D.

Głowica Copperhead ma być specjalnie zaprojektowana tak, aby utrzymywać oddzielne strefy w prawidłowych temperaturach, za sprawą zastosowania w konstrukcji miedzi, a ściślej mówiąc różnych rodzajów jej stopów. Materiał ten charakteryzuje się bowiem doskonałymi właściwościami przenoszenia ciepła.

Według Slice Engineering obszar rozdzielający obie strefy w głowicy Copperhead przewodzi o około 60% mniej ciepła niż w tradycyjnych głowicach, stosowanych we współczesnych drukarkach 3D. Na potwierdzenie tych słów prezentują obraz z kamery termowizyjnej, który przedstawia zaobserwowany przepływ ciepła.

Kompletny zestaw głowicy Copperhead można nabyć za 129 USD. Kampania potrwa jeszcze niewiele ponad dobę.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments