Netfabb Online Service, czyli jak naprawić plik STL w przeglądarce internetowej

Kategoria: Programy i strony www 29 gru 2019

Uszkodzone pliki STL to zmora każdego użytkownika drukarki 3D. Możemy na nie natrafić zarówno pobierając je z Internetu, jak również eksportując przygotowany przez nas własnoręcznie model. Na łamach portalu „3D w praktyce” pokazaliśmy już kilka sposobów na naprawę STL’i, dzisiaj wspomnimy o wersji przeglądarkowej popularnego netfabb’a.

STL to jeden z najbardziej rozpowszechnionych formatów plików w niskobudżetowym druku 3D. Pomimo swoich wad jego popularność nie słabnie i pomimo wielu starań co poniektórych firm, użytkownikom nadal ciężko jest przestawić się na coś bardziej „niezawodnego”. Jednym z największych problemów STL’i jest właśnie częste występowanie w nich błędów, związanych najczęściej z niedomknięciem modelu.

Efekt finalny druku 3D z takiego pliku jest mocno nieprzewidywalny i często przejawia się powstawaniem wszelkiego rodzaju niekontrolowanych artefaktów. Większość dostępnych na rynku slicerów informuje nas o tego typu sytuacjach, pozwalając nam na odpowiednio wczesną reakcję, polegającą na przepuszczeniu wadliwego modelu przez przystosowane do jego naprawy oprogramowanie.

Na rynku znajdziemy wiele darmowych narzędzi, przy pomocy których będziemy w stanie naprawić nasz uszkodzony plik. Może występować ono w postaci oprogramowania z instalatorem, takiego jak na przykład netfabb Basic, 3D Builder, czy Meshmixer, jak również narzędzia online typu 3D Tools. Netfabb Online Service należy do tej drugiej grupy.

Netfabb Online Service jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą lub nie mają możliwości skorzystania z wersji instalacyjnej. Dla przykładu najnowsze wersje tego narzędzia nie wspierają innych, poza Windowsem, systemów operacyjnych. Z wersji przeglądarkowej może skorzystać każdy, niezależnie od posiadanej platformy i konfiguracji komputera.

Wersja online nie posiada żadnych, poza naprawą plików, funkcji dodatkowych. Aby z niej skorzystać wystarczy wczytać nasz plik, a następnie poczekać na otrzymanie pliku wynikowego, który musimy na końcu pobrać. Jedynym ograniczeniem jest maksymalna wielkość przesyłanego pliku, która w tym wypadku wynosi 100 MB.

Netfabb Online Service dostępny jest pod tym adresem. Przed rozpoczęciem pracy musimy wcześniej utworzyć konto Autodesk.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments