Pierwsze na świecie osiedle z drukarki 3D

Kategoria: News Przemysłowe drukarki 3D 18 gru 2019

Informacje na temat druku 3D w budownictwie bardzo chętnie publikowane są w mediach głównego nurtu. Temat jest chwytliwy, ponieważ dobitnie przemawia do wyobraźni społeczeństwa.  Co jakiś czas możemy więc przeczytać na temat jakiegoś nowo wykonanego budynku, który powstał przy pomocy drukarki 3D. O wiele bardziej chwytliwy może okazać się jednak temat druku 3D osiedla dla bezdomnych. Taka inwestycja powstaje właśnie w Meksyku.

Pierwsze na świecie osiedle drukowanych w 3D domków jednorodzinnych to inicjatywa organizacji New Story oraz firmy ICON. Celem nadrzędnym prowadzonych przez nich działań jest zwalczanie bezdomności. Pierwszy tego typu projekt realizowany jest w stanie Tabasco w Meksyku. Do projektu dołączyła również organizacja ÉCHALE, która jest partnerem New Story w tej części świata. Powstałe w ten sposób domy zostaną przyznane lokalnym rodzinom, które żyją w skrajnym ubóstwie lub schroniskach dla bezdomnych.

Każdy z trzech wymienionych wcześniej graczy wnosi do inicjatywy posiadaną przez siebie wiedze specjalistyczną. ICON to firma zajmująca się technologiami budowlanymi, która odpowiada za opracowanie rozwiązań do druku 3D, które zrewolucjonizowały metody budowy domów. W branży firma ta znana jest z urządzenia Vulcan II, czyli pierwszej na rynku budowlanej drukarki 3D, odpowiedniej do szybkiego wytwarzania budynków jednopiętrowych.

New Story z kolei jest organizacją non-profit, która jest pionierem rozwiązań mających na celu położenie kresu bezdomności. W ciągu zaledwie pięciu lat swojej działalności na całym świecie zbudowała ponad 2.700 domów dla ponad 15.000 osób, korzystając przy tym jednak z tradycyjnych metod budowlanych.

Pierwsze dwa domy w stanie Tabasco powstały po około osiemnastu miesiącach planowania i przygotowań. Ten, jakby się mogło wydawać, długi okres spowodowany był przede wszystkim nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi oraz ukształtowaniem terenu. W tym czasie bardzo często dochodziło do gwałtownych burz, które rozmywały na przykład drogi dojazdowe.

Każdy z dwóch wykonanych domków o powierzchni około 47 metrów kwadratowych powstawał w zaledwie 24 godziny, a w ciągu kilku kolejnych dni wykonywano prace wykończeniowe. Projekty wykonano w oparciu o informacje uzyskane od rodzin, które będą je zamieszkiwać. Każda z konstrukcji posiada dwie sypialnie, salon, kuchnię oraz łazienkę. Ze względu na położenie w strefie aktywnej sejsmicznie zaprojektowano je tak, aby spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa, z solidnymi fundamentami na czele.

Projekt zakłada wybudowanie domów dla 50 najbardziej potrzebujących rodzin, które zostaną starannie wybrane z całej lokalnej społeczności.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments