Siemens przejmuje Atlas 3D

Kategoria: News Programy i strony www 10 gru 2019

Gigant branży przemysłowej, firma Siemens, nieustannie powiększa swoją ofertę związaną z technologiami przyrostowymi. Nie wszystkie ich produkty są jednak wynikiem wytężonej pracy jej zdolnych inżynierów, czasem tego typu rozwiązania nabywane są wraz z przejęciem dobrze rokujących startupów. Tego typu sytuację mamy na przykład z świetnym oprogramowaniem Sunata, które właśnie trafiło pod skrzydła Siemensa za sprawą zakupu jego producenta, firmy Atlas 3D.

Atlas 3D to prężnie rozwijający się startup z Indiany, który ma na swoim koncie oprogramowanie przydatne przede wszystkim dla użytkowników drukarek 3D do metalu. Sunata jest w stanie przeprowadzić zaawansowaną symulację obiektów, które chcemy wydrukować, pod kątem zniekształceń termicznych jakie mogą zajść w ich geometrii.

W efekcie całego procesu otrzymujemy model, który dzięki pewnym modyfikacjom uwzględniającym naprężenia wynikające z temperatury, pozwala na wykonanie wydruku poprawnego geometrycznie. Mówiąc bardziej obrazowo Sunata jest w stanie przewidzieć wypaczenie, a następnie przekształcić model tak, aby jego finalna geometria była zgodna z założeniem projektowym. Narzędzie tego typu jest niezastąpione w przypadku druku 3D z metalu, w którym awarie wynikające z wypaczeń termicznych są niezwykle częste.

Dodatkowym atutem omawianego oprogramowania jest fakt, że w ostatnim czasie Sunata uległa znaczącej modyfikacji przyspieszenia procesu symulacji. Dokonano tego poprzez dodanie obsługi procesorów graficznych. Rezultat tych zmian jest szczególnie widoczny w przypadku wysokorozdzielczych analiz, w których uzyskano prędkość dwadzieścia jeden razy większą niż miało to miejsce we wcześniejszej wersji.

Zakup tak potężnego narzędzia pozwoli Siemensowi na znaczne wzbogacenie funkcjonalności rozwijanych przez niego pakietów oprogramowania przemysłowego, dedykowanego dla potrzeb druku 3D.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments