Czy druk 3D może być przyszłością mody?

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D Global 3D Projekty 3D 16 sty 2020

Młoda marka odzieżowa ZER Collection rewolucjonizuje hiszpańską scenę mody, wprowadzając do swoich kolekcji elementy powstające na drukarkach 3D. Cel jaki im przyświeca przy podjęciu się tego przedsięwzięcia to przyspieszenie procesów produkcyjnych oraz zachowanie zrównoważonego rozwoju poprzez redukcję odpadów i wykorzystanie materiałów z recyklingu.

ZER Collection to dość młoda marka zajmująca się modą, z korzeniami sięgającymi 2017 roku. Mimo tak niewielkiego stażu firma ta potrafi wywołać obok siebie szum, skutecznie skupiając uwagę na swojej działalności. W zakresie działalności marki znajduje się projektowanie odzieży futurystycznej, funkcjonalnej oraz miejskiej o sportowej estetyce.

Pierwsza kolekcja ZER Collection została zaprezentowana podczas tygodnia mody Mercedes Benz Madrid, gdzie pokazano dwanaście strojów, z których większość powstała przy udziale drukarek 3D firmy BCN3D Technologies. Jest to efekt obranych priorytetów jakie postawili sobie założyciele marki, a są nimi przede wszystkim wprowadzenie nowych technologii do branży odzieżowej. Druk 3D okazał się w tym wypadku strzałem w dziesiątkę.

Jedną z największych zalet stosowania druku 3D w projektowaniu tego typu odzieży jest, według właścicieli marki ZER Collection, możliwość digitalizacji wszystkich wzorów, tak aby wyprodukować od razu kształt, który jest wymagany do danej kreacji. Podczas szycia tradycyjnych ubrań niemal 30% materiału jest marnowane przez to, że trzeba z niego wycinać pożądane kształty. Dzięki drukowi 3D otrzymujemy od razu krój, w kształcie który jest nam potrzebny. Redukujemy tym samym ilość powstających odpadów praktycznie do zera.

Kolejną zaletą wykorzystania konkretnie drukarek 3D BCN3D Sigma jest znaczne przyspieszenie procesów technologicznych, dzięki zastosowanej w nich technologii IDEX. Pozwala ona nie tylko na drukowanie dwóch elementów „tkaniny” jednocześnie, ale  również na łączenie dwóch różnych materiałów, pozwalając na tworzenie fragmentów o różnych właściwościach. Szczególnie istotna jest również możliwość pracy z filamentami elastycznymi, takimi jak na przykład TPU.

Według twórców marki ZER druk 3D jest przyszłością branży modowej, chociażby dlatego że otwiera nowe możliwości w zakresie projektowania tkanin, które charakteryzować się będą właściwościami niemożliwymi do uzyskania przy pomocy metod tradycyjnych. Możemy na przykład przy jego pomocy kontrolować i modyfikować elastyczność tkaniny, w zależności od naszych aktualnych preferencji.

Dystrybutorem marki BCN3D Technologies w Polsce jest firma Global 3D.

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments