YoYo – drukowany w 3D samochód elektryczny za jedyne 7.995 EUR

Kategoria: News Przemysłowe drukarki 3D 03 sty 2020

Na łamach naszego portalu dość często opisujemy różnego rodzaju kampanie na Kickstarterze, które w jakimś stopniu powiązane są z drukiem 3D. Ta którą przedstawimy dzisiaj jest jednak dość wyjątkowa i niespotykana, za niespełna 7.995 EUR możecie bowiem zostać właścicielem wydrukowanego w 3D auta elektrycznego od firmy XEV.

Twórcą kampanii jest włoska firma XEV, a jej celem zebranie 500.000 EUR do dnia 6 lutego. Kwota ta ma umożliwić rozpoczęcie produkcji tego niewielkiego miejskiego auta elektrycznego. Jednym z ważniejszych aspektów całego projektu jest kwestia wykorzystania w nim druku 3D jako elementu, który umożliwi produkcję w pełni personalizowanego auta w tak niskiej cenie.

Według producenta, stosowanie metod konwencjonalnych przy produkcji samochodów jest zbyt wolne oraz kosztowne. Zaprojektowanie nowego modelu auta zajmuje od 4 do 5 lat od samego pomysłu, aż do momentu wprowadzenia go na rynek. Dzięki technologiom przyrostowym możemy nie tylko skrócić ten czas, ale też umożliwić nieskończoną liczbę dostosowań projektu oraz znacznie obniżyć wszystkie związane z tym koszty produkcyjne.

Powyższe powody są uzasadnieniem użycia przez XEV tej technologii. Według Luo Xiaofan, założyciela oraz dyrektora firmy, druk 3D eliminuje 90% kosztów oraz czasu realizacji całego projektu. Poza tym umożliwia oferowanie klientom kilku różnych iteracji i stałe ulepszanie pojazdu zgodnie z zapotrzebowaniem rynku oraz opiniami klientów.

YoYo to bardzo kompaktowe auto elektryczne, które zaklasyfikowane zostało do kategorii L7. Oznacza to, że do jego użytkowania nie jest wymagane prawo jazdy kategorii B, a jego prędkość maksymalna to zaledwie 70 km/h. Dokładając do tego niewielkie wymiary mieszczące się w zakresie 2,5 m x 1,5 m oraz wagę wynoszącą 750 kg otrzymujemy samochód do typowo miejskiego użytkowania, które zmieści się na każdym miejscu parkingowym. Zasięg na bateriach wynosi przy tym około 150 km, co również jest nienajgorszym rezultatem.

Trochę mniej informacji mamy na temat tego co tak właściwie w tym projekcie jest drukowane na drukarkach 3D. Można założyć, że chodzi przede wszystkim o elementy, dzięki którym każdy klient będzie w stanie spersonalizować swój egzemplarz pod swoje wymagania estetyczne (wszelkiego rodzaju panele, kokpit i inne elementy ozdobne). Wiemy na pewno, że XEV korzysta z technologii FDM, więc ciężko domniemywać, że przy jej udziale powstają elementy konstrukcyjne. Nie wiemy również z jakich materiałów korzysta, ale muszą one być odporne na podwyższoną temperaturę.

Według producenta YoYo posiada pełną homologację i spełnia wszystkie europejskie standardy bezpieczeństwa. Nie mogło więc zabraknąć w nim poduszek powietrznych i podstawowych systemów, takich jak na przykład ABS.

Standardowa cena YoYo to 7.995 EUR, co jest dość niespotykaną ofertą biorąc po uwagę, że jest to pojazd elektryczny. Pamiętać trzeba jednak, że nie jest to typowe auto, którym będziemy w stanie wyjechać na przykład na autostradę. Warto jednak dodać, że w chwili obecnej, na Kickstarterze możemy dokonać zamówienia za 5.999 EUR, co czyni tę ofertę jeszcze bardziej atrakcyjną. W tym wypadku przewidywany czas dostawy szacowany jest na grudzień bieżącego roku.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments