3D Build and Play – formowanie wtryskowe dla dzieci od 3Doodler’a

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 23 lut 2020

3Doodler to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny na świecie długopis 3D. To od niego zaczęło się całe szaleństwo ręcznego druku 3D, na fali którego powstały dziesiątki tego typu urządzeń, pośród których znajdziemy całą masę modeli amatorskich oraz tych bardziej profesjonalnych. 3D Build and Play to nowa zabawka dla najmłodszych, która tym razem przedstawia dzieciom tajniki czegoś na wzór formowania wtryskowego.

3Doodler stał się rozpoznawalny od czasu swojej pierwszej kampanii na Kickstarterze w 2013 roku, na której promował swój pierwszy długopis 3D. Od tamtej chwili minęło sporo czasu, przez który firma nie próżnowała, prezentując zmodyfikowane wersje 3D penów, przeznaczonych zarówno dla profesjonalistów, jak również dla najmłodszych. Nowe urządzenie przeznaczone jest właśnie dla tej drugiej grupy.

Nowa zabawka od 3Doodler wprawdzie działa na podobnej zasadzie jak długopis 3D, ale oferuje dzieciom zupełnie nowe możliwości oraz doznania. Z zewnątrz wygląda ona jak pistolet do kleju na gorąco, z tym że materiał podawany jest przy pomocy korbki zamiast spustu. W zestawie znajdziemy poza tym plastikowe formy oraz wkłady ze specjalnym, bezpiecznym dla dzieci tworzywem.

Sekretem udanej zabawy są właśnie wspomniane powyżej plastikowe formy. Naszym celem jest wypełnienie ich przy pomocy roztapianego w „pistolecie” filamentu. Cały proces w dużym uproszczeniu może przypominać proces formowania wtryskowego. Końcówkę urządzenia do ekstruzji umieszczamy bowiem w otworze formy i przy pomocy korbki wtłaczamy tworzywo do jej wnętrza. Po zastygnięciu z jej środka wyciągamy gotowy element.

Urządzenie zasilane jest przy pomocy 3 baterii AA, więc nie wymaga podłączania go do zewnętrznego źródła zasilania. Wykorzystywany materiał jest tworzywem o niskiej temperaturze topnienia, przez co jest bezpieczny dla dzieci. Filament wydobywający się bezpośrednio z dyszy jest ciepły, ale nie na tyle żeby można było się nim poparzyć. Według producenta jest on również wolny od BPA oraz nietoksyczny.

3Doodler 3D Build and Play dostępny jest w tej chwili w przedsprzedaży w cenie 29,99 USD. Wysyłka zamówień ma rozpocząć się w połowie bieżącego roku.

Źródło: www.theverge.com, www.3dbuildplay.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments