Copper3D prezentuje urządzenie zmniejszające ryzyko zakażenia wirusem HIV w czasie karmienia piersią

Kategoria: Druk 3D w medycynie 25 lut 2020

Firma Copper3D zaprezentowała zaprojektowane przez siebie urządzenia przeciwdrobnoustrojowe, które zmniejszają ryzyko zakażenia wirusem HIV, w czasie karmienia piersią. Urządzenia te wykonano z zaprezentowanego w ubiegłym roku filamentu antybakteryjnego.

Copper3D to startup, który rok temu zaprezentował światu filament antybakteryjny, zwalczający przenoszenie niebezpiecznych bakterii i wirusów o wysokich wskaźnikach replikacji, takich jak na przykład HIV. Specjalnie opracowany dodatek nanomiedziowy pozwala na dodanie tego typu właściwości do polimerów takich jak na przykład PLA lub TPU.

Wykorzystując możliwości swoich filamentów, Copper 3D zaprezentowała właśnie zaprojektowane urządzenia przeciwdrobnoustrojowe, które mają ograniczać ryzyko zakażenia wirusem HIV, w czasie karmienia piersią. Pomysł na tego typu rozwiązanie opiera się na nielicznych badaniach, które dowodzą, że stosowanie filtrów na bazie miedzi mogą inaktywować HIV w mleku matki.

Testy przeprowadzano na urządzeniach drukowanych z filamentu PLActive. Wstępne wyniki wykazały zmniejszenie replikacji wirusa HIV nawet o 58,6%, przy umieszczeniu mleka w zwykłym pojemniku wydrukowanym w 3D z tego filamentu. Analiza danych wykazała, że zwiększenie powierzchni styku dziesięciokrotnie może zwiększyć wskaźnik dezaktywacji do niemal 100%.

Zespół Copper3D zaprojektował następnie specjalne urządzenie o zwiększonej powierzchni styku z mlekiem matki, inspirując się przewodem pokarmowym człowieka, którego powierzchnia chłonąca jest znacznie większa niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Moduł ten ma tworzyć barierę pomiędzy matką, a karmionym w ten sposób dzieckiem, zapobiegając rozprzestrzenianiu się wirusa.

Firma wierzy, że ich badania doprowadzą do powstania gamy urządzeń medycznych oraz aplikacji, które eliminując groźne bakterie i wirusy, będą chronić pacjentów na całym świecie.

Źródło: www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments