Drukowane w 3D systemy filtrowania dla masek 3M od projektantów z Hongkongu

Kategoria: Druk 3D w medycynie 31 mar 2020

Hongkong był jednym z pierwszych regionów, które zostały dotknięte w wyniku wybuchu pandemii wywołanej przez koronawirusa COVID-19, ale też jednym z pierwszych, w którym skutecznie udało się zmniejszyć stopień kolejnych zarażeń. Lokalna społeczność skupiająca się wokół technologii przyrostowych miała w tym swój udział, masowo produkując wszelkiego rodzaju maseczki na twarze pracowników służby zdrowia. Pośród nich znajdowały się również adaptery do popularnych półmasek od 3M.

Jednorazowe maseczki chirurgiczne z jednej strony są na swój sposób skuteczne, z drugiej jednak ich największą wadą jest to, że są jednorazowe. Przy obecnym zapotrzebowaniu na tego typu środki ochrony osobistej ich zapasy kurczą się w zastraszającym tempie, a fabryki, o ile są otwarte, nie nadążają z rosnącym popytem. W związku z tym wielu twórców, liczne organizacje oraz społeczność skupiona wokół technologii przyrostowych co chwilę prezentuje nowe rozwiązania mogące skutecznie je zastąpić.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych projektów w Hongkongu były półmaski 3M oraz wszelkiego rodzaju drukowane w 3D adaptery, które pozwalały na wielokrotne ich wykorzystywanie. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że elementy filtrujące są znacznie mniejsze od całej powierzchni maseczki chirurgicznej, więc jedną taką maskę można przeznaczyć na kilka filtrów do adapterów dla masek 3M. Jednorazowa maseczka staje się więc maseczką wielokrotnego użytku.

W podstawowym projekcie do półmaski 3M, która wyposażona jest w dwa otwory do zaczerpywania powietrza, jeden z nich jest zaślepiany, w drugim natomiast wykorzystuje się materiał z masek chirurgicznych lub innego materiału filtracyjnego, który można stosować wielokrotnie. Filtr umieszczany jest w adapterze, który przykręcamy do maski.

Projekt ten rozwijany był przez wielu użytkowników ewoluując do różnych wersji. Jedna z nich, której autorem jest Carlos Tchiang posiada budowę modułową, pozwalającą na bezpieczne umieszczenie w niej filtra, a jej zewnętrzna część wyposażona jest w specjalnie zaprojektowaną osłonę, która blokuje dostawanie się do jej wnętrza kropelek aerozolu. Jej działanie możemy zobaczyć na poniższym filmie

Wspomniane powyżej projekty są nadal rozwijane, a ich pliki można pobrać z Thingiverese lub specjalnie przygotowanej do tego celu strony.

Źródło: www.3dprinting.network

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments